НОВИНИ


Кибритчето при Бойко колкото при Тато

0 4762 16.08.2010
Кибритчето при Бойко колкото при Тато

Само една стока устоя на хилядите проценти инфлация, натрупани през 20-те години демокрация.



Цената й при залеза на режима на Тато и апогея на управлението на Бойко Борисов е почти една и съща, констатира в днешния си брой вестник 24 часа. В края на 1989 г. джобното кибритче струваше 4 ст., а сега е 5 ст. Това показа справка на "24 часа" в информационните масиви на Националния статистически институт. Реално в момента кибритът дори е по-евтин от комунистическия, защото сега покупателната сила на петте стотинки е доста по-малка от тази преди 20 г., обясниха експертите по измерване на инфлацията в НСИ. Като сравнение едновремешната обикновена вафла от 5 ст. вече е поне 10 ст., а пък бозата от 6 ст. е близо 50 ст.

Кибритът винаги е бил в потребителската кошница, по която се изчислява инфлацията, обясниха от статистиката. В първите години на демокрацията - до хиперинфлацията в края на управлението на Жан Виденов, и тази стока е поскъпвала. През 1995 г. кибритът е струвал 1,41 лв., а през 1996 г. - 3,45 лв. Хиперинфлацията вдига цената му в края на 1997 г. до 47,13 лв. Тогава обаче идва деноминацията на лева и кибритът се връща до нивата по времето на Тодор Живков. От средата на 1999 г. клечките за палене на огън стоят на една и съща магическа цена от 5 ст. Тайната тук не е в стоката, а в монетата от 5 ст., обясни магията на кибрита търговският мениджър на "Шведски кибрит Плам" Стефан Милчев. До 2000 г. тази фабрика в Костенец бе единственият производител на кибрит у нас, а производството е започнало още в началото на ХХ век.

“Цената на едро се движи между 1,7 и 2,1 ст. за кутийка. Така единствената монета, която е над тази стойност, е 5 ст. Представете си как продавачът на будката ви връща ресто при цена, да кажем, 3,5 ст.", разкри тайната на магията Милчев.
За съжаление обаче и тази стока отива в небитието. Търсенето й непрекъснато пада. През 1995 г. например в страната са продавани 12-15 млн. кутийки всеки месец, докато в момента максималният месечен оборот е 6 млн. кибрита, разказа Милчев. Тъй като е по-нискокачествен, джобният кибрит се търси най-вече от пушачи в столицата и големите градове.

По селата и малките градчета хората държат на качеството на тази стока и купуват по-скъпите, но и по-хубави кибрити с удължено горене, чиято цена обаче се движи около левче за кутийка. Обратно, в града кибрит се купува главно от хора, които са забравили запалката си вкъщи и им трябва огниво колкото да изкарат деня. (24 часа)
Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама