Бабинден е езическия обичай съдържа, който три основни елемента. Това са: Къпане, угощение на младите булки в дома на бабата, влечугане (къпане) на бабата (обичаят е разпространен само в отделни селища в България). Това е един от най-големите народни празници. Желанието да се засвидетелства почит към възрастните жени, които са „бабували“ на родилките.
Трите елемента на Бабинден са: Това са: къпане, угощение на младите булки в дома на бабата и влечугане (къпане) на бабата. Последният е разпространен само на отделни места в страната.
Къпане тона малките деца от бабата (народна акушерка) – се съпровожда с благословии, намазване на децата с мед и масло. На бабата се подарява вълна и обредни кравайчета. Обичаите са за здраве.
Извършва се угощение на младите булки в дома на бабата. Участват всички млади булки, на които бабата е бабувала (чиито деца е израждала) през годината. Носят се хляб, баница, печена кокошка и вино. Младите поливат на бабата да се измие и я даряват на дясното рамо с риза, престилка, кърпа, чорапи.
Влечугане (къпане) на бабата (обичаят е разпространен само в отделни селища в България). Извършва се след угощението. Жените откарват бабата на колесарка на реката или кладенеца, където става обредното изкъпване. Всички са накичени с върви, с червени чушки и къдели вълна. Пеят обредни песни с еротични мотиви. На празника не се допускат мъже. На случайно срещнат мъж се подхвърлят закачки. Празнува се също и за умилостивяване на болестта бабици, която напада главно децата.
Бабинден е един от големите народни женски празници, който е посветен на „бабите“, т. е. жените, които помагат при раждане, както и на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелства почит към възрастните жени, които са „бабували“ на родилките.