Министърът на иновациите и растежа Александър Пулев информира с писмо всички областни управители за предстоящите процедури в подкрепа на бизнеса за кандидатстване по линия на министерството по Националния план за възстановяване и устойчивост и структурните фондове на ЕС, съобщават от ведомството му.
В писмото Пулев пише: "Отваряме за кандидатстване седем, а до края на годината още три процедури (общо десет) по три направления – НПВУ, новата Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" 2021-2027 (ПКИП) и новата за България Програма "Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация" 2021 - 2027 (ПНИИДИТ). Това е финансова инжекция от над 1.2 млрд. лв. за първите шест месеца и близо 2 млрд. лв. до края на 2023 . за предприятията."
От думите на Пулев става ясно, че през м. февруари предстои отварянето на една от най-чаканите от бизнеса процедури – "ВЕИ и батерии за локално съхранение на енергия" (за фирмите) с бюджет 200 млн. лв.
Министърът подчертава, че екипът на МИР остава на разположение за разясняване, вкл. на място по регионите, за всички "зелени" проекти и всички програми по линия на МИР за периода до 2027 г., в това число за ВЕИ, индустриални паркове, конкурентоспособност, научни изследвания и иновации.
В писмото Александър Пулев информира, че на сайта на министерството в края на декември са публикувани първите 953 компании, които ще бъдат финансирани по първата мярка от НПВУ – „Технологична модернизация“ с бюджет 260 млн. лв. Тя е за обновяване на технологичния парк на микро-, малки и средни предприятия. До края на м. януари – началото на м. февруари МИР ще публикува спечелилите финансиране компании и по втората мярка от НПВУ – "ИКТ решения и киберсигурност", по която помощта е безвъзмездна и без финансово съучастие от страна на фирмите.