Депутатите премахнаха разрешителното за строеж за соларни панели на покрива. Вече е възможно инсталирането на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) за производство на електроенергия или за затопляне на вода в урбанизирани територии с мощност до 20 киловата. Получената енергия ще се използва само за собствените нужди на потребителя.
В хода на дискусиите беше увеличена мощността на инсталацията - от 10.8 киловата в първоначалния проект, на 20 киловата по предложение на Продължаваме промяната. Това изменение в Закона за устройство на територията (ЗУТ) одобриха депутатите на второ четене.
Един от вносителите е Владислав Панев от Демократична България. Той коментира, че през последните години себестойността на енергията от солари се е понижила до рекордно ниски нива. Заради досега действащите сложни процедури обаче от това могат да се възползват основно големи инвеститори. Именно затова, по думите му "за разлика от други държави, у нас ситуацията е обърната - почти всички мощности са на полето, а не върху покривите.
От 1-ви февруари се очаква да бъде задействана процедура, по която домакинствата ще могат да кандидатстват за финансиране от Плана за възстановяване и развитие за изграждането на фотоволтаични системи за лични нужди. Общият размер на безвъзмездното финансиране е 59.8 млн. лв., от които 49.9 млн. лв. са от Европейския съюз - NextGenerationEU, и 9.9 млн. лв. от национално финансиране. Условието е кандидатът първо да покрие сам разходите, които впоследствие ще му бъдат възстановени.