В последните дни в медиите се говорят начини за осъществяване на наказателно преследване на главния прокурор. Проблемът не е само в наказателното преследване, контролът не се състои само във възможността да бъде наказателно, а да се отчита, да речем, пред Народното събрание. Той и сега може да го прави, но това трябва да бъде задължително и от указанията, които получава, да следват неговите задължения, за да може да се види дали той по конституция наистина си изпълнява съвестно работата.
Защото там е записано, в една от точките е записано, че ако не може да се справя с работата, сериозно не може да се справя и се проваля, той също тогава може и да бъде освободен. Това каза адв. Людмил Рангелов.
Обвинител номер едно трябва да се отчита пред НС и това да е задължително, подчерта юристът
Основната потребност от съдебна реформа, касаеща прокуратурата, произтича от необходимостта за механизъм за контрол на главния прокурор. Защото, ако ползва монопола на абсолютна безотчетност и ненаказуемост – то това се изражда в чувство за безнаказаност, смята адвокатът.
Съдебна реформа не може да се извърши без промени в конституцията. На венецианската комисия, на което се позовават сега вносителите на законопроекта в Министерски съвет, буквално е казано следното: Българският законодател ще се изправи пред трудностите да намери равновесие между две задачи. От една страна да се съобрази с изискванията на европейската конвенция за правата на човека, тълкувана от европейския съд по правата на човека, и от друга страна, изискванията на конституцията, тълкувана от Конституционния съд на Република България. Значи, и Венецианската комисия провижда, че този този контрол може да се направи само за да бъде наистина институционално гарантиран и може да се направи само чрез промени в конституцията, допълни адв. Рангелов пред Нова телевизия.