На 1-ви февруари Православната църква почита паметта на Свети мъченик Трифон - един от най-славните светци-лечители. Според народната легенда Свети Трифон е пазач на лозята и покровител на лозарите, винарите и кръчмарите. С Трифоновден започва празничен цикъл, наричан фолклорно Трифунци.
На 2-ри февруари е Сретение Господне, когато Христос е въведен за първи път в храма след раждането си, а на 3 февруари църквата почита Свети Симеон Богоприимец - в чест на стареца, който го посреща на входа на храма.
на Свети Трифон.
Тъй като още от дете Св. Трифон е бил много силно вярващ, Бог му дал благодатни сили и дар на чудотворство, така, че той можел със своята молитва да лекува болни, а за това и Църквата го почита и като лечител и чудотворец.
Римският император Гордиян не бил християнин, но не преследвал последователите на Иисус заради чудодейната сила на Свети Трифор: "Императорът помоли Свети Трифон да излекува дъщеря му чрез неговите молитви. Светецът бил доведен в Рим".
В Новия завет често срещаме образа на виното, а лозата е символичното именуване на Христос: "На едно място примерно в Евангелието Христос казва, че лозовият плод, виното, което Той пие сега, отново ще пие и след Второто пришествие. Лозата е дълбоко преплетена в църковната традиция и за това и на празника на Трифон Зарезан, понародному наричан, се извършва винаги водосвет на място, където се гледат лозя, прави се молебен, за да може като даде Бог благоприятно време за израстване н лозовия плод, от него всъщност всеки лозар да даде дар в храма - вино, което ще бъде претворено в Светата Евхаристия в Кръв Христова".
Днес празнуват: Трифон, Трифонка, Тричко, Лозан, Гроздан, Секул.