НОВИНИ


Какво ги чака ”мунчовците” като се въведе еврото? Експерти спорят за еврозоната

3 3239 01.02.2023
Какво ги чака ”мунчовците” като се въведе еврото? Експерти спорят за еврозоната

Според Левон Хампарцумян ”Приемането на еврото не влияе на покачването на цените и инфлацията.” Икономистът Георги Вулджев призова в ефира на БНТ да не се тиражират неверни аргументи, че влизането в еврозоната автоматично изстрелва икономиката нагоре.


В защита на еврото се изказа банкерът Левон Хампарцумян. По думите му щяло да е добре България да е част от еврозоната още преди 15 години. Той се противопостави категорично на идеята за референдум с аргумента, че 1.5 милиона души в страната са функционално неграмотни и не могат да вземат такова важно решение.

 

Според него икономиките не са зависими от валутната система: "Има рискове, ще има трудности най-вероятно. Приемането на еврото обаче не влияе на покачването на цените и инфлацията", поясни той. Хампарцумян изтъкна, че еврото ще позволи на икономически активните да имат евтини кредити и да движат икономиката. Според него "Мунчовците", които чакат някой да им даде нещо, няма да усетят позитивите, каза още той. Банкерът заяви, че Валутният борд не е ограничение за политиците и не ги спира да харчат и да печатат пари.

 

Икономистът Георги Вулджев посочи, че Еврозоната не е дръпнала в развитието пред останалия свят, дори изостава по отношение на БВП на глава от населението. Това е съюз с много проблеми - ниска продуктивност, нарастващ дълг и др. Нужни са дълбоки реформи. Има много примери в обратната посока, поясни икономиста. По думите му процесът по приемането на еврото в Хърватия е протекъл зле. Властите не успяха да овладеят ситуацията, имаше голямо закръгляне. Това води до загуба на покупателна способност, допълни Вулджев.

 

Дали с приемането на еврото минаваме на по-високо равнище или скачаме в блато, запита той, като посочи, че има страни, които живеят по-зле след приемането на единната европейска валута. Големия проблем е, че към еврозоната се присъединяват държави, имащи разнородни стопански модели, допълни икономистът.

 

Според Георги Вулджев валутният Борд функционира много добре, без да има съществени проблеми. Той налага дисциплина на управляващите, това е основния му плюс. По отношение на подписката за референдум на Възраждане, икономистът заяви, че той трябва да се проведе, с оглед на факта че по друг начин няма да има дебат с факти, по същество по темата.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама