Няма да има апокалипсис, след влизането на България в еврозоната, категорични са икономисти пред Нова телевизия. Не се очаква драстично обедняване или забогатяване на населението.
Единствената разлика за страната ни ще е институционалната обвързаност, смята Любомир Дацов. Според него процесът е бил излишно удължен.
"Инфлационният критерий няма да го изпълним и това го казаха всички кредитни агенции. Най-вероятно приемането на еврото ще се отложи още. Казусът със спекулата го има като проблем, видяхме в Хърватия. Там обаче овладяха ситуацията. Инфлацията беше за конкретни стоки. Имаше известно закръгляне на цените нагоре, което твърдят, че е овладяно. Голямото притеснение не е това. Притесненията са в това, че еврозоната не е гаранция за икономически растеж и тя изостава по редица икономически показатели. Комбинацията от тези неща е тиктакаща фискална бомба", смята Георги Вулджев.
Рискът е същият и към момента, посочи Емил Хърсев. Според него страната ни от години е обвързана с европейската валута.
"Въпросът е политически, но вече става и технически. Няма да успеем да влезем догодина. Нито БНБ, нито финансовото министерство прави нужното за влизането ни в еврозоната. Трябва да минем по техническите критерии като например каква сума пари ще можем да обръщаме. Не е предвиден лимит. Трябва да минем към техническите детайли. Занимаваме се с политически и идеологически въпроси", посочи Михаил Кръстев.
Според Дацов въпросът винаги е бил политически.
"Ако продължаваме чисто политически да не знаем какво искаме като държава, еврозоната няма да ни помогне. Трябва ни посока. Еврозоната е част от решаването на проблемите", смята Дацов.