Нашата държава не знае какво да прави при силно земетресение, като изключим добре подготвените спасителни екипи. Около големите градове трябва да има места където да може да се сформират палаткови лагери, да бъдат изградени фургони, да се прекара ток и това трябва да се подготви предварително.
Това заяви конструкторът на сгради инж. Димитър Куманов в ефира на bTV.
"При такова бедствие – не се бяга. Не бягайте! Чакате да мине труса и тогава излизате. Търсите най-безопасните места и изчаквате! Стълбищата на блоковете не са устойчиви. Трябва да стоите под масивна конструкция, под маса, но не и до голяма секция. Трябва да имате задължително свирка, за да можете да подавате сигнали и подготвена раница с неща от първа необходимост", обясни Куманов.
"Свидетели сме на поголовно избиване на стени при ремонти в блоковете. Всички стени се съпротивляват при земетресение. Влияние може да окаже дори една тухла. При земетресение няма неносеща стена - всяка една стена ще се съпротивлява на колапса на сградата. Вредно е да се избиват стените на балконите, за да се разширяват стаите", подчерта още той.
"Жертвите винаги са неизбежни при толкова силно земетресение, като това в Турция. В страни, където земетресенията са чести, като Япония, и сградите са по-устойчиви. Много са строги изискванията към новостроящите се сгради и следи се старите сгради да отговарят на определени изисквания".
„В София нивата на сигурност на сградите са много по-строги, отколкото по селата. Масово по селата се строи без да се спазват изискванията. Перник е много ярък пример за това. Помните при земетресението най-големите щети бяха по къщите, докато блоковете устояха“, припомни експертът.
„Много добра идея беше тази за паспортизацията на сградите, която щеше да обследва и степента на устойчивост при земетресения“,допълни Димитър Куманов.