Проф. Петър Павлов от Националния център по сеизмично инженерство заяви по БНТ, че рядко се случват ”такива повреди, които виждаме в Турция. Сеизмичните вълни са били предимно вертикални и са се наслагвали, което е допринесло допълнително за сеизмичната сила.”
Проф. Петър Павлов от Националния център по сеизмично инженерство допълни, че се вижда, че някои сгради реагират различно, тъй като са строени в различно време. Той коментира, че след разрушително земетресение в Турция преди години, съседите ни са инвестирали доста средства в обучение на експерти и са засилили контрола на строителството, като са подобрили своята сеизмична школа: „Сега виждаме, че сградите, които са по-близо до столицата са по-устойчиви. Засегнатият район е по-отдалечен и явно контролът не е бил достатъчно строг. Освен това рухналите сгради са по-стари“, обясни експертът.
Според проф. Петър Павлов България разполага с лаборатории за симулиране на земетресения. „В една сеизмична лаборатория се проследява как конструкцията реагира на подобно въздействие. Школата ни за сеизмично инженерство е изключително добра“.
Проф. Павлов увери: „В България сеизмичното изследване има дълга история. Оборудването, което се използва за защита на сградите при земетресения, е скъпо. Средно то би оскъпило сградата с 20%. Всяка една държава в сеизмична зона би трябвало да разполага със сеизмичен комплект. Целият процес на изграждане на една сграда следва три етапа – проектиране, строителство, експлоатация. Не знам как се осъществява контролът при извършване на ремонти. Трябва да се знае, че в панелните сгради всички стени са носещи и не бива да се събарят.“
Проф. Павлов допълни: Всяко земетресение е урок за хората. То показва, че не могат да се решат проблемите от днес за утре. Всяка една страна трябва да има дългосрочна политика за сеизмична устойчивост на инфраструктурата си.“