Лошите банкови кредити - просрочени, на загуба или преструктурирани, вече гонят 16%. Това поставя банките в сложна ситуация.
В края на юли проблемни се водят 15,94 процента от банковите заеми, стряска днес съобщение във вестник Труд. Това става ясно от данните на централната банка, оповестени вчера. Общата стойност на лошите заеми вече е 6,2 милиарда лева. За месец те са се увеличили с повече от 334 милиона лева, докато през юни нарастваха с много по-скромни темпове. Най-голям е процентът на лошите фирмени заеми (16,54%). Следват потребителските кредити (16,06%), а най-малко са проблемните ипотеки (13,92%), става ясно от статистиката. Общо отпуснатите кредити в страната са за 50,84 милиарда лева. Годишният им ръст е 2,4 на сто. Домакинствата дължат малко над 19 милиарда лева.
Само в рамките на месеца кредитите, по които има просрочия (над 90 дни), има загуба (над 180 дни) или са предоговорени заради финансови трудности на клиента, са нараснали с над 334 млн. лева. Тази новина буквално изтри оптимизма от предходния месец юни, когато лошите кредити нараснаха само със 198 млн. лева. Пикът на месечните темпове за тази година обаче не е през юли. Той беше достигнат през април - 424 милиона лева.
Най-лошо е положението при фирмените кредити, става ясно от статистиката. Там необслужвани или предоговорени са 16,54 на сто от заемите. Следват потребителските - 16,6 процента. Най-малко са лошите жилищни кредити. В края на юли техният процент е бил 13,92 на сто. Общата сума на кредитите за неправителствения сектор е 50,84 млрд. лв., показва банковата статистика. Това се равнява на 74,6% от БВП на страната. Спрямо юни т.г., когато кредитите са били на стойност 50,833 млрд. лв., има минимално нарастване. Кредитите за нефинансови предприятия (фирмите от реалния сектор на икономиката) нарастват с 10 млн. лв. през юли и в края на месеца достигат 30,848 млрд. лв. Заемите за домакинствата пък са 19,058 млрд. лв. в края на юли 2010 г., като намаляват с 13,4 милиона лева за един месец.
Общият размер на ипотечните дългове е 8,6 милиарда лева, докато потребителските са за 7,66 милиарда лева. Леки промени се наблюдават и при депозитите. В края на юли общо парите на влог са 41,158 милиарда лева (40,822 млрд. лева в края на юни). Годишният ръст на депозитите юли 2010 спрямо юли 2009 е 8,4 на сто. Българските домакинства пък държат в банките 25,679 милиарда лева, става ясно от данните на централната банка.
Има обаче и друг проблем, който остава скрит засега. Това са кредитите на големи фирми и корпорации, отпуснати на юнашко доверие. Не са малко банките, които са давали пари назаем и сега не ги обявяват, за да не компрометират името си и да не се разклати доверието на клиентите към тях. Те обаче скоро ще почнат да излизат, тъй като обслужването на тези кредити става все по-проблематично. Между длъжниците има много известни фирми и лица, които засега се пазят в тайна с надеждата, че ще си уредят отношенията с кредитните институции.