Първите български екипи спасители, помагали в Турция, се прибраха в България. Те кацнаха на летище Враждебна, където бяха посрещнати с аплодисменти.
От Столична община посрещнаха с хляб и сол колегите си, които се прибраха. Но хората бяха уморени от денонощната работа и полета и обясняваха ситуацията в Турция такава, каквато са я заварили.
Историите тепърва ще се разказват, но много покъртителни истории има, разказват ги и спасителите, като тази за надеждата на роднини да бъдат открити живи, но не са били открити живи. Или как един бивш военен, който е минал през мисии на армията описва земетресението и казва, че е по-страшно, отколкото на война.
Разказват се истории за геройства, но на четирикраките приятели - кучетата, които са успели дори без да им се казва да издирват хора под тоновете отломки. Затова спасителите обърнаха особено внимание на хората, които тренират тези кучета и обясниха, че това е изключително важна част от работата и това, което се е свършило в Турция.
Кучетата са герои, казва Любчо Джолев. Той е един от водачите на кучетата, които, оказало се, изиграли важна роля в спасяването на хора…
Не всички истории обаче завършват щастливо, каза Мариян Томов, ходил на мисия, но сравнил станалото в Турция с по-страшно от война.
Стефан Георгиев, който е част от аварийното звено на Столична община, обясни, че на повечето места службите на Турция не са рискували и затова са разчитали на българските спасители.
Аварийното звено посрещна с хляб и сол своите колеги. Запитаните отговориха, че биха се върнали да помагат в Турция.