Съединените американски щати натискат турския президент Реджеп Ердоган заради ветото върху членството на Швеция и Финландия в НАТО.
В Анкара държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен заяви, че Вашингтон подкрепя присъединяването на двете държави към Алианса "възможно най-бързо".
"Разширяването на Швеция и Финландия в НАТО не е двустранен въпрос“, каза Блинкен на съвместна пресконференция с Мевлют Чавушоглу в Анкара, цитиран от агенция "Ройтерс".
Миналата седмица генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също се срещна с дипломат №1 на Анкара и заяви, че моментът Турция да вдигне ветото си върху кандидатурите на Швеция и Финландия за членство във военния пакт е сега. Разговорите обаче се оказаха безуспешни.
Чавушоглу повтори позицията на Турция, че може да оцени отделно кандидатурите на Финландия и Швеция за присъединяване към НАТО. Като призна, че Швеция е променила законодателството си относно тероризма в съответствие с исканията на Турция, Чавушоглу каза, че промените трябва да бъдат изцяло приложени.
Финландия и Швеция кандидатстваха за присъединяване към Северноатлантическия пакт след нахлуването на Русия в Украйна през февруари миналата година и кандидатурите им за членство бяха ратифицирани от всички съюзници с изключение на Унгария и Турция. Анкара обаче остава твърда - ще позволи на Хелзинки да се присъедини към НАТО, но не и на Швеция.
Анкара се смята за основна пречка, като президентът Реджеп Ердоган посочи, че Турция ще даде зелена светлина за членството на Финландия, но не и за това на Швеция.
Причината - Анкара твърди, че Стокхолм крива членове на Кюрдската работническа партия (ПКК), която се смята за терористична група от Турция, Европейския съюз и други.
Миналия месец Турция спря преговорите с Швеция и Финландия по техните кандидатури след протест, по време на който Расмус Палудан, лидер на датската крайнодясна политическа партия Твърда линия, изгори копие от Корана пред турското посолство в Стокхолм.