Учудващо е, че възпоменателната плочата на Апостола не е поставена върху фасада на сграда, както е прието. Този странен паметник е ограден с кашпи, на които има логото на Район ”Красно село” - Столична община. Инициативата е по повод 150-годишнината от обесването на Васил левски. Според сведенията Левски е бил погребан под това паркомясто, което попада в “Зелената зона”. Вместо да отдадем адекватен почит към делото на Апостола на свободата, ние сме в ситуация на неуважение, излишен кич и претенция.
На паметната плоча пише: "Тук през 1873г. е погребан Васил Левски”. Тя е поставена на ул. „Даме Груев” в София. Тя не върху фасада на сграда или постамент, а по средата на паркомясто, оградено от бели кашпи с цветя и венци, имитиращо "своеобразен гроб". Показателно е, че организацията за градска хроника "Етюдите на София" нарекоха тази инициатива "Паркираният" гроб на Левски".
"Според авторитетни историци това е мястото на гроба”, коментира фотожурналистът Цветан Томчев пред Нова телевизия. Томчев изтъкна: „Това е временен паметен знак и няма нищо нередно, след като е разрешен от местните власти. Той е сложен за една седмица и е по повод открити документи."
„Плочата не е поставена според правилата. Има специална наредба за паметните знаци. Важният въпрос обаче е какво означава Левски за нас и нуждаем ли се от гробно място на Левски, за да почитаме и уважаваме неговото дело”, коментира историкът Тодор Чобанов.
Инициативата за поставянето на паметната плоча за Левски е на кмета на Сухиндол и на г-жа Росина Станиславова - кмет на район "Красно село". Спорно е къде е точното място на гроба на Апостола. Поставянето на плоча по този начин е поредният абсурд, на който ставаме свидетели като общество. Вместо да отдадем адекватен почит към делото на Апостола на свободата, ние сме в ситуация на неуважение, излишен кич и претенция.