108 проверки на ТЕЦ-овете в Маришкия басейн от август 2022 г. досега са били направени от Министерството на околната среда и водите. Издадени са 20 акта и 18 наказателни постановления в размери, близки до максималните по закон, заяви пред БНТ зам.-шефката на МОСВ Ренета Колева. Въпросът обаче е какво е последвало от тях. Колева е категорична - МОСВ не може да се справи само.
Измами за милиони евро стои зад акцията в ТЕЦ-овете. Случаят бе подхванат от Европейската прокуратура, която разследва частна компания, отговаряща за проверка на емисиите на парникови газове от топлоелектрически централи и топлоцентрали в България. Смята се, че тя е представяла фалшиви доклади до компетентните национални органи, за да декларира занижени от ТЕЦ-овете емисии, съгласно Системата за търговия с емисии на ЕС. По този начин са били ощетени бюджетите на ЕС и националните бюджети.
ГДБОП и ДАНС преди два дни влязоха в ТЕЦ “Бобов дол”, ТЕЦ “Брикел”, ТЕЦ “Марица 3”, както и в топлоцентрали в Перник, Габрово, Сливен, Велико Търново, Русе и Бургас.
ТЕЦ-овете, свързани с името на Христо Ковачки, нееднократно са попадали във фокуса на общественото внимание. В средата на миналата година тогавашният еко министър Борислав Сандов заяви, че замърсяванията от ТЕЦ “Брикел” са в опасни количества, след проверка в централата. В резултат на това и на други нарушения, констатирани от институциите, регионалната екоинспекция в Стара Загора издаде заповед ТЕЦ “Брикел“ да спре да работи. Съдът обаче спря заповедта.
Относно ТЕЦ "Брикел" Ренета Колева коментира, че има констатирани нарушения при комплексното му разрешително, както и изпускане на вредни вещества, които нарушават качеството на въздуха. Тъй като ТЕЦ-ът обжалва затварянето му от екологичните власти, обаче, се чака решението на съда.
"Колкото и проверки да назначаваме и колкото и станции за измерването на качеството на въздуха да поставим, МОСВ само не може да се справи. Важно е всички институции – съдебна, законодателна, да са на място", коментира Колева.
В случай, че бъдат европейската прокуратура установи нарушения, наказателна отговорност носят собственикът на централите и фирмата, която верифицира информацията за парниковите газове.