САЩ проучва настроенията сред близките си съюзници за потенциалното налагане на санкции, ако Китай реши да предостави на Русия военна помощ. Това твърдят четирима американски служители и други източници на агенция "Ройтерс".
Консултациите, които все още са на предварителен етап, имат за цел да привлекат подкрепа от редица страни, особено тези от Г-7. Целта е да се координира подкрепата за всякакви възможни ограничения.
Не стана ясно какви конкретни санкции ще предложи Вашингтон.
Няма коментар от Министерството на финансите на САЩ.
Вашингтон и неговите съюзници заявиха през последните седмици, че Китай обмисля да предостави оръжия на Русия, които да използва във войната си в Украйна. Твърденията обаче са напълно отречени от Пекин.
Сътрудниците на президента на САЩ Джо Байдън не са предоставили публично доказателства за тези твърдения. Някои от източниците на "Ройтерс" коментират, че са видели "оскъдни разузнавателни данни", които подкрепят твърденията на Белия дом. Официален представител на САЩ обаче каза, че те предоставят подробни отчети за разузнаването на съюзниците.
Те също така директно предупредиха Китай да не прави това, включително на срещи между Байдън и китайския президент Си Дзинпин, както и по време на лична среща на 18 февруари между американския държавен секретар Антъни Блинкен и висшия китайски дипломат Ван И в кулоарите на Конференцията по глобална сигурност в Мюнхен. Предупреждение към Китай дойде и от Европейския съюз - дипломат №1 на блока Жозеп Борел заяви, че това ще е "червена линия" за ЕС.
Първоначалният подход на Вашингтон относно санкциите все още не е довел до широко съгласие относно конкретни мерки.