Утре съветниците в комисията по култура към Столичния общински съвет решават решават за съдбата на Паметника на Съветската армия. За преместването на МОЧА в двора на Музея на социалистическото изкуство ден по-късно ще решават и на заседание в комисията по архитектура. Общинските съветници ще гледат доклад на “Демократична България”, датиращ от преди 3 години. Най-оптимистичната прогноза е, че към премахването на МОЧА ще се пристъпи след няколко месеца.
Предложението на ДБ е кметът на София Йорданка Фандъкова да поиска от държавата да премести монумента в държавен имот извън центъра на града - в двора на Музея на социалистическото изкуство.
Миналата седмица, когато светът отбеляза една година от началото на войната в Украйна, 61-годишният Светлозар Раянов счупи плочата на монумента и даде нов тласък на иначе съществуващия дебат за премахването на Паметника на Съветската армия. Изненадващо призиви за преместването му се появиха и от ГЕРБ, чийто кмет управлява столицата от 2009 г.
“Очакваме ясно изразена позиция на мнозинството в подкрепа на доклада ни. В следствие на изявата на Борисов миналата седмица се оказа, че това можело да се случи, въпреки че докладът престоява 3 години. Не очакваме изненади”, заяви пред ФрогНюз Иво Божков от Столичния общински съвет.
По думите му трудно въпросът ще бъде протакан.
“Точно за това паралелно с нашето решение миналата седмица кметът Трайчо Трайков внесе предложение за деактуване на обекта, за да може той официално да бъде актуван от страна на Столичната община и да стане наша собственост,. Има решение от 93-та година за премахването му. Ние искаме да го препотвърдим и да задължим кмета да предприеме всички действия, за да го извърши. Важно е да се каже, че във времето темата се прехвърля между министерства и различни институции и никой не поема отговорност”, допълни Божков.
Според него скоростта, с която процесът по преместването на МОЧА ще се движи, зависи до голяма степен от действията на областния управител.
“Областният управител може да връща решения, които счита за незаконосъобразни. В случая, ако Общинският съвет гласува отново едно решение - то минава. Областният управител е аларма към СОС, но няма право на вето. Не би трябвало да се противопоставя на волята му. Като период от време е трудно да се каже, защото зависи от политическата воля на участниците. Няма как да прогнозирам. Въпросът трябва да бъде решен със сигурност до края на годината. Най-вероятно решението ще бъде оспорено, но ако се следват както трябва процедурите, би трябвало в рамките на няколко месеца това решение да е задействано”, посочи общинският съветник.
Джесика Вълчева