Хакерски атаки очакват властите по време на изборите за парламент на 2 април. Институциите обаче уверяват - взети са превантивни мерки. Важно е обаче да се отбележи, че машините за гласуване не разполагат с интернет и не могат да бъдат таргетирани от хакерите.
Излъчването на броенето на бюлетините в края на изборния ден е прецедент в Европа, заяви пред Нова телевизия министърът на електронното управление Георги Тодоров. Той припомни, че такава процедура има само в Русия. Все още обаче не е ясно какви точно ще са устройствата, които ще снимат процеса.
Все още се изпипват детайлите около целия процес по видеозаснемането при броенето на изборите. Тодоров е категоричен - без големите телекоми, които осигуряват интернет свързаност, органите не могат да се справят. В не всички секционни избирателни комисии процесът ще може да се излъчва на живо поради липса на интернет. Ще бъде направен обаче запис, който може да се гледа в последващите дни.
До 20 хил. души ще могат да гледат в реално време броенето на бюлетините.
На 13 март приключва обществената поръчка за устройствата, с които трябва да се осигури видеозаснемането. В нея са предвидени 12 хил. устройства, които ще бъдат прегледани и заредени. Тестовият период ще е около 12-13 дни.
“Законът трябва да се изпълнява, а не да се тълкува”. Така ресорният министър отговори на въпроса оправдана ли е инвестицията за електронните устройства, при положение, че те дори няма да са основание за евентуално оспорване на вота.