НОВИНИ


Фалира супер банка в САЩ с активи за 209 млрд долара

11 6643 11.03.2023
Фалира супер банка в САЩ с активи за 209 млрд долара

Американските регулатори затвориха Silicon Valley Bank (SVB), след като настана паника и клиентите започнаха масово да изтеглят парите си. Изтеглени за ден са били 42 милиарда долара - 1/4 от общите депозити за банката. SVB не е успяла да набере нов капитал и това постави под въпрос бъдещето на фокусирания върху технологиите кредитор.


С активи от около 209 милиарда долара, SVB се превърна във втория най-голям банков фалит в историята на САЩ след колапса на Washington Mutual през 2008 г. Случилото се означав, че кредитор, оценен преди по-малко от 18 месеца на повече от 44 милиарда долара изпада в немилост. 


Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC) - американският регулатор, който гарантира банкови депозити до 250 000 долара, заяви, че затваря SVB и че застрахованите вложители ще имат достъп до част от средствата си до понеделник. Останалото ще зависи от това какво ще се случи с активите на SVB.


Много от клиентите на SVB са фондове за рисков капитал, както и стартиращи компании в областта на технологиите и здравеопазването, и биха имали салда по сметки, надвишаващи максималната сума, застрахована от FDIC. В края на 2022 г. SVB изчисли, че почти 96 процента от нейните 173,1 милиарда долара депозити надхвърлят или не са покрити от застраховката на FDIC. За сравнение, Bank of America е изчислила, че около 38 процента от нейните 1,9 трилиона долара депозити не са били покрити от застраховката на FDIC.


По-рано в петък SVB се отказа от усилията си да набере 2,25 милиарда долара ново финансиране, за да покрие загубите от портфолиото си от облигации и започна да търси купувач, който да го спаси.


Случващото се в САЩ напомня на фалита на КТБ. На 20 юни 2014 вложителите в КТБ започват масово да изтеглят парите си и настъпва паника. Ръководството на КТБ уведомява БНБ за изчерпване на ликвидността и преустановява разплащанията. Банката бе поставена под специален надзор и бяха назначени квестори, които обещаха банката да отвори след месец. Това така и не става и през август 2014 г. БНБ иска от двамата най-големи акционера в банката – „Бромак“ АД и Фондът на Генералния държавен резерв на Султаната на Оман (ФГДРСО) да представят предложения за капиталова и ликвидна подкрепа до 31 август. На 6 ноември БНБ отнема лиценза на КТБ за извършване на банкова дейност, с мотив, че банката е нарушила закона, като непряко е финансирала плащанията по кредити към самата нея. На 22.04.2015 г. КТБ е обявена в несъстоятелност.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама