НОВИНИ


Министър Гечев затвори ”златната локва” на границата с Турция

4 3172 14.03.2023
Министър Гечев затвори ”златната локва” на границата с Турция
ГКПП ”Капитан Андреево”

Дезинфекцията на автомобилите, пристигащи у нас от Турция, е прекратена със заповед на министъра на земеделието от 13 март, съобщи Българската агенция по безопасност на храните. Става дума за прословутата ”златна локва” на ГКПП ”Капитан Андреево”, където в последните 10 години частна фирма събира таксите за обеззаразяването (милиони левове годишно), вместо това да правят инспекторите на БАБХ, които така или иначе са на границата и проверяват товарите.


Националната агенция за приходите още няма достъп до рекордната касова наличност на фирма "Пи.еф.си" ЕООД, стопанисваща скандалната "Златна локва" на ГКПП "Капитан Андреево". Фирмата от години прибира такси от дезинфекция на преминаващите автомобили без никаква

 

Всъщност има още два ГКПП, където държавата е прехвърлила дезинфекцията на частници - "Лесово" и "Малко Търново". Основният трафик обаче преминава през "Капитан Андреево", който е един от най-големите сухопътни гранични пунктове в света.

 

По казуса "златната локва" през годините периодично избухваха скандали - заради съмнения за корупция. Но "гьоловете" на трите пункта продължаваха да носят огромни приходи на частното дружество. Правителството на Кирил Петков направи първите сериозни стъпки контролът над трафика по границата с Турция да се върне в ръцете на държавната Агенция за безопасност на храните, но не му стигна времето да доведе нещата докрай.

 

През 2013 г. скандалът със "златната локва" и такса "дезинфекция", събирана от автомобилите на границата с Турция, разтърси България, "взе главата" на тогавашния шеф на агенцията по храните и влезе в прокуратурата. Оказва се, че 6 години по-късно "златният гьол" продължава

Настоящото правителство обяви намерение да създаде специална държавна фирма, която да поеме грижата за дезинфекцията на пристигащите автомобили, пише още"Сега"

 

"Държавата си връща контрола над „златния гьол", обяви министърът на земеделието Явор Гечев. Става дума за "брадата" история, започнала преди повече от десет години, когато Агенцията по храните предаде на частна фирма правото да събира таксите за дезинфекция .

Сега става ясно, че "локвите" временно се закриват, тъй като "епизоотичната обстановка" в Турция е спокойна и няма риск да бъдат вкарани у нас някакви опасни зарази по животните. "Опасността от пренос на болести от Турция в България и ЕС е значително намалена", е докладвал Центърът за оценка на риска по хранителната верига. Въз основа на това становище шефът на БАБХ е предложил на министър Явор Гечев да се спре дезинфекцията.

 

"Към днешна дата, за разлика от предходни периоди (2013 - 2018 г.), ситуацията в европейската част на Турция и особено в Одринския вилает е придобила благоприятен характер, поради което наличието или липсата на дезинфекция на влизащите в страната превозни средства не влияе на проникването на причинителите на екзотични и особено опасни болести по животните в България", е оценката на властите.

 

Предпазните мерки обаче ще бъдат подновени незабавно, ако в Турция пламне огнище на зараза, посочват от БАБХ.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама