НОВИНИ


FT: Pfizer е искала Европа да плати за непроизведени още ваксини

4 2981 15.03.2023
FT: Pfizer е искала Европа да плати за непроизведени още ваксини

Pfizer е поискала удължаване на договора си с ЕС за производство и доставка на ваксини срещу COVID-19, но американската фармацевтична компания настоява за плащане за дози, поръчани в договора, които никога няма да бъдат произведени. Това искане срещна отпор сред няколко държави в ЕС.


Pfizer предложи да промени своя договор за доставка на ваксини срещу COVID-19 с ЕС като намали броя на доставяните дози с 40 процента и забави доставката им, след като страните членки се оплакаха от пренасищане с ваксини. Същевременно обаче от американската компания са се съгласили да удължат действието на договора от 2023 г. до 2026 г. като същевременно е настояла за плащане за дози, поръчани в договора, които никога няма да бъдат произведени.


Европейският комисар по здравеопазването Стела Кириакидес представи изменението на договора пред здравните министри на частна среща в Брюксел във вторник, но срещна съпротива от четири държави-членки. Договорът автоматично се актуализира до нови ваксини, разработени за справяне с нови варианти на вируса. Полша, България, Унгария и Литва излязоха с изявление, че няма да се съгласят с това. Страните поискаха от ЕК да договори нови условия или да закупи дози от държави-членки, които не ги искат, и да ги дари в чужбина. Австрия също заяви, че не е доволна от сделката, пишат от Financial Times.


Опасността от пандемията отшумя, но в момента ЕС е ангажиран да плаща за ненужни ваксини срещу коронавируса. Около 82 процента от възрастните в блока са получили поне две инжекции и са поставени повече от 1,7 милиарда дози. Бяха сключени договори с осем разработчици на ваксини, осигуряващи цели 4,2 млрд. дози.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама