Съединените щати изпратиха нов разузнавателен дрон към анексирания от Русия украински Крим. Преди да навлезе в Черно море, няколко часа той кръжи във въздушното пространство на Румъния. Съобщава се, че дронът е излетял от авиобазата Сигонела близо до италианския град Катания.
В момента САЩ оценяват операциите си с дронове след инцидента в Черно море, изучават маршрутите на дронове и обмислят как да намалят риска от конфликти с руската армия в региона.
На 14 март ВВС на САЩ излязоха с изявление, в което се казва, че руски изтребител Су-27 е повредил американски разузнавателно-ударен БПЛА MQ-9 Reaper над Черно море по време на прехващане, което е причинило потапянето на дрона.
Джон Кърби, координатор по комуникациите на Съвета за национална сигурност, каза, че въпреки че не е необичайно руски самолети да прихващат американски самолети над Черно море, епизодът от вторник е уникален, като се има предвид колко „опасни, непрофесионални и безразсъдни“ са били действията на Русия.
Руското министерство на отбраната заяви, че техни изтребители Су-27 не са участвали в падането на американския дрон MQ-9 Reaper в Черно море и че той уж се е приближил до окупирания Крим и е „летял с нарушения“.
Министерството на отбраната на САЩ на свой ред съобщи, че работи по разсекретяването на визуална информация , свързана с инцидента в международното въздушно пространство над Черно море. Американските военни разпространиха видео от момента, в който руски изтребител Су-27 атакува американски разузнавателен дрон Reaper над Черно море.
Дмитрий Медведев, заместник-председател на Съвета за сигурност на Русия , каза , че атаката срещу американски дрон е извършена над част от руска територия, американците са били напълно нагли, така че няма нужда да се "церемонят" с тях.
Руският министър на отбраната Сергей Шойгу връчи държавни награди на пилотите на Су-27, свалили над Черно море американския дрон MQ-9 Reaper.
Украинская правда, превод Фрог нюз