Украйна започва да произвежда ядрено гориво, за да помогне за заместването на Русия на европейския пазап. Киев ще осигури компоненти за горивните блокове ВВЕР-1000, а по-късно ще започне производството на гориво за блоковете ВВЕР-440. Проектът се изпълнява от Енергоатом НАЕК в сътрудничество с американската компания "Уестинхаус", съобщиха от енергийното министерство в Украйна.
"За съжаление много европейски страни остават зависими от руските ядрени технологии. В същото време Украйна, отказвайки се от руското ядрено гориво, прехвърли ядрените си енергоблокове на американската "Уестинхаус". Чехия, Словакия, Финландия и България също изразиха желание да направят такъв преход. В бъдеще украйна може да стане доставчик на ядрено гориво за тези страни", заяви енергийният министър на Киев Херман Халущенко.
В края на февруари стана ясно, че България ще си сътрудничи с Украйна в сектора на енергетиката. На среща между енергийните министри на двете държави е обсъдена идеята за използването на руското оборудване за АЕЦ “Белене” в Украйна. Въпросът ще бъде детайлно проучен, като за целта украинската страна ще изпрати технически екип в у нас.
Според Халущенко производствената линия на украинското предприятие ще произвежда топлоотделителни възли за ядрени реактори на атомни електроцентрали. От ведомството посочват, че тази година трябва да приключи лицензирането, а промишленото производство на облицовки и глави (елементи на горивните касети) да започне през 2024 г. Посочените компоненти ще бъдат използвани за производството на ядрено гориво за нуждите на "Енергоатом" в завода на "Уестинхаус" в Швеция.