Каквито и приходи да имаме, те не могат да компенсират свръхразходите на депутатите. Това комевнтира председателят на АИКБ Васил Велев. Повод за твърдението му са обявените данъчни промени от Министерството на финансите и т.нар. еднократен данък „свръхпечалба”.
„Смятаме, че трябва да се намалят свръхразходите. Имаме 92% ръст на пенсиите при 32% инфлация от 2019 г.”, каза още Велев пред Нова телевизия и допълни, че сме изпреварили ЕС и ОИСР по ръст на пенсиите, които се съотнасят със заплатите.
„Продължаваме ли по същия начин, ние ще фалираме до две години”, заяви Велев в подкрепа на искането си за свиване на разходите на национално ниво.
По думите му с 10,5 млрд. повече е иззето от предприятията заради поскъпването на цената на тока. „Възстановени са 6 млрд. От нас е надвзето и невъзстановено 4,5 млрд. (лева). Ако беше възстановено всичко надвзето, щяхме да имаме инфлация като във Франция”, обясни Велев.
„За домакинствата цената на тока е 82 лева, за предприятията е над 200 лева на мегават час. В света е обратното. Протестът е крайна мярка, за бизнеса не е логично да протестира”, каза представителят на работодателите.
Той обясни, че депозитите в банките са с по-малко проценти, отколкото инфлацията. Имаме 112% ръст на разходите в бюджетната сфера.
Като временна мярка бихме предложили ДДС да се увеличи на 22% като временна мярка. Като направим ДДС по-малко или нулево, ние подпомагаме богатите, защото те консумират повече. Според него тези 2% увеличение на ДДС ще поправи грешките на политиците.