”Насилието сред учениците, особено по отношение на външния им вид е най-фрапиращата форма на тормоз, която виждаме днес. Не всеки е приеман така както изглежда, заради има фалшивите стандарти, които ни се налагат и трябва да се следват.
Това става най-вече чрез социалните мрежи".
Това коментираха Александрина Георгиева и Светлозар Димитров, ученици от Американския колеж и част от Зонта клуб на младите Те бяха гости в рубриката на БНР - "Младите хора, които ме вдъхновяват".
Зонта клуб „Света София“ работи в подкрепа на жените и момичетата в риск от насилие чрез първата онлайн платформа в България "План Z. Вдигни очи!" за анонимни и безплатни консултации на жени и момичета в риск и преживели насилие.
"Участвам в Зонта клуб на младите, защото можем да се научим от големия клуб Зонта София, как да помагаме на по-голям брой хора. Аз се включих в клуба, когато виждах изключително много насилие и тормоз около себе си, в социалните мрежи особено, бях в 8 клас тогава, сега съм в 11 клас", разказа Александрина Георгиева, която е президент на Зонта клуб на младите.
По думите на Светлозар Димитров трябва да се обърне внимание върху насилието в училище и в семейството.
Това е тема, която е силно пренебрегната и от обществото ни като цяло, и от училището. Няма кампании как самите деца могат да сигнализират за насилие.
"Нашето поколение гледа с насмешка на това да те пратят при училищния психолог, защото все едно нещо не ти е наред. А всъщност човек има нужда понякога да сподели, за да намери решение на своите проблеми, защото не във всеки един момент можеш да се справиш сам", категорична е Александра.