НОВИНИ


Oспорва ли Китай американското лидерство

3 3022 23.03.2023
Oспорва ли Китай американското лидерство
личен архив

От Близкия изток през Азия до Украйна, Китай прокарва интересите си и все повече се представя за противотежест на САЩ, оспорвайки световното лидерство на Вашингтон.


Малко експерти обаче очакват обрат в краткосрочен план и дори казват, че са скептични що се отнася до способността на Пекин да установи нов световен ред.

Още не беше изсъхнало мастилото върху безпрецедентното споразумение, сключено на 10 март в Пекин между съперничещите си сили шиитски Иран и сунитска Саудитска Арабия, а сега китайската дипломация започва да играе посредническа роля във войната в Украйна.

 

Посещението на китайския президент Си Цзинпин в Москва тази седмица, по време на което Русия и Китай приветстваха "новата ера" в своите "специални отношения", е доказателство за офанзивата на Пекин за противодействие на суперсилата САЩ.

 

В съвместно изявление китайският лидер Си Цзинпин и руският президент Владимир Путин остро разкритикуваха Запада, обвинявайки САЩ, че „подкопават“ международната сигурност, за да запазят своето "военно превъзходство", и изразиха загрижеността си пред лицето на нарастващото присъствие на НАТО в Азия.

 

"Не се заблуждавайте"

 

Представители на американските власти изразяват ясно своя скептицизъм за китайските мирни предложения за Украйна, които според тях биха позволили на руските сили да се консолидират, след като претърпяха многобройни неуспехи на терен, изправени пред яростната украинска съпротива.

 

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън призова в понеделник "светът да не се заблуждава от никакво тактическо решение на Русия, подкрепяна от Китай или която и да било друга страна, да замрази конфликта при собствените си условия".

 

Блинкън също така побърза да спомене, че Си е посетил Русия само три дни след издаването на заповедта за арест на руския президент от Международния наказателен съд, което според него предполага, че Китай не чувства необходимост "да го държи отговорен за извършените в Украйна жестокости".

 

Някои обаче посочват, че не става дума толкова президентът Си да сложи край на войната в Украйна, колкото да предаде послание.

 

Той "иска да се покаже и да бъде възприет на сериозно като миротворец", каза Робърт Дейли, който ръководи програмата за Китай в Центъра "Уилсън" (Wilson Center), базиран във Вашингтон мозъчен тръст.

 

"Това е, което го интересува, а не действителното предприемане на стъпки за постигане на мир в Украйна. Тук става въпрос най-вече за това да се покаже като миротворец", каза анализаторът.

 

Все пак САЩ са нащрек и гарантират, че ще "следят внимателно" различните инициативи на Китай в дипломатическата област, в очакване на телефонния разговор, който президентът Джо Байдън обеща да поиска да проведе със своя китайски колега. 

 

САЩ са особено обезпокоени, че Китай може да достави оръжия на Русия, което би било червена линия за Вашингтон. САЩ обаче засега отказват да разкрият на какво се основават техните опасения.

 

Алтернатива

 

Отношенията между САЩ и Китай, които са въвлечени в ожесточена конкуренция от Латинска Америка до Африка, са изпълнени с напрежение: Тайван, Северна Корея или инцидентът с китайски балон над Съединените щати, който американската армия в крайна сметка реши да свали в началото на февруари.

 

САЩ отдавна призовават Пекин да поеме своите отговорности в света, като същевременно определят азиатския гигант като заплаха за глобалната сигурност.

След обявяването на сближаването между Иран и Саудитска Арабия, Съединените щати демонстрираха самообладание, като държавният секретар каза, че "всичко, което може да помогне за намаляване на напрежението ... е  нещо добро".

 

Представители на американските власти обаче се опитаха да омаловажат ролята на Китай, твърдейки, че Пекин все още е далеч от надиграването на Вашингтон в Близкия изток, който остава до голяма степен под закрилата на американските гаранции в областта на сигурността.

 

Според Джеймс Райън от Изследователския институт за външна политика във Филаделфия (Foreign Policy Research Institute in Philadelphia) "влизането на Китай в играта е чисто икономическо... Китай не възнамерява да включи в споразуменията гаранции за сигурност". Пекин внася много петрол от там.

 

Юн Сун, изследователка в Стимсън център във Вашингтон (Stimson Center in Washington), отбелязва, че споразумението между Иран и Саудитска Арабия е "обезпокоило доста хора в Съединените щати".

 

"Китайците просто бяха там в точното време и на точното място и имаха добри отношения (с двете държави)", заяви тя, предвид това, че САЩ нямат дипломатически отношения с Техеран, пише БТА.

 

"Те се възползваха от възможността да посредничат. Всъщност те не може да се превърнат в посредници. Те нямат какво да предложат", каза изследователката.

"Ако въпросът е дали китайците са в състояние да предложат алтернатива на сегашния световен ред, аз не вярвам", добави анализаторката. 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама