Големият празник Рамазан Байрам ще честват мюсюлманите на 9 септември. С него свършва тридесетдневният пост (оруч) и се приема като голяма милост от вярващите, които са спазили традицията.
Хората вярват, че по време на постите се води ожесточена борба със злото, което трябва победят. Този успех те отбелязват тържствено на празника Рамазан байрам, известен още като Шекер байрам..
Разговяването се прави в първия ден на месец шаввал, който отговаря на месец януари. По стар обичай празникът. продължава три дни. Два дни по-рано жените пекат катми и мекици, които раздават на близки и съседи. Наричат ги още чурек гюн или арфа. В този ден децата обхождат къщите, където стопанките ги даряват с мекици и бонбони.
Същинският празник започва сутринта с рамазанска молитва в джамията. Непосредствено след службата започват поздравленията (байрамлашмак) на по-младите, които искат прошка от по-възрастните мъже. След благословиите всички се прибират у дома, където започва празничното угощение. За него са се погрижили жените, които са приготвили капама – месо със зеленчуци, баница и баклава. Така мюсюлманите вярват, че могат да изкупят греховете, сторени волно или неволно.
Раздават от баницата и баклавите и на своите съседи, независимо от вярата им. Всички дават милостиня – закат, която е натурален десятък с благотворителен характер.
Момичетата танцуват в махалите и пеят мани, а младите мъже играят буйни хора и показват пехливанлъка си.