Украйна и седем други държави от Централна и Източна Европа призоваха водещите световни технологични фирми да се борят с дезинформацията. Отвореното писмо е подписано от министър-председателите на Украйна, Молдова, Полша, Чехия, Словакия, Естония, Латвия и Литва и е разпространено от кабинета на чешкия премиер Петр Фиала. България не фигурира.
В писмото държавите искат платформите като Facebook да предприемат конкретни стъпки като отхвърляне на плащания от санкционирани лица и промяна на алгоритмите.
"Манипулиране и намеса на чужда информация, включително дезинформация, се използва, за да се дестабилизират нашите страни, да се отслабят демокрациите ни, да се провали присъединяването на Молдова и Украйна към Европейския съюз, да се отслаби подкрепата ни спрямо Украйна на фона на агресивната война на Русия", се казва в писмото, предоставено на медиите.
Meta, компанията зад Facebook, посочи, че е засилила капацитета си за проверка на фактите в страни в Източна Европа и е предприела редица други стъпки за борба с разпространението руска пропаганда.
Междувременно Асоциацията на компютърната и комуникационната индустрия (CCIA), чиито членове включват Meta, Twitter и Google, заяви, че подкрепя мерки за борба с дезинформацията като Европейския закон за цифровите услуги (DSA).
"Ние вярваме, че правилното прилагане на DSA, съчетано с наскоро ревизирания Практически кодекс на ЕС относно дезинформацията, е от ключово значение за засилване на борбата срещу дезинформацията“, каза Кристиан Боргрийн, старши вицепрезидент и ръководител на CCIA Европа, в отговор на въпрос на агенция "Ройтерс".
Платформите трябва да отделят достатъчно персонал и финансиране за модериране на съдържание, да се справят с нарастващата заплаха от така наречените deep fakes и дезинформация, генерирана от изкуствен интелект.