Заплашителните имейли, които получават училища в големите градове на страната, а от днес и в Пловдив и възможните версии за целта на тези атаки, коментира в програма ”Ден след ден” по БНР IT експертът Димитър Ганчев. Според него можем само да гадаем кой изпраща тези имейли.
"Моята хипотеза е, че е можело да има различни цели. В началото целта да е била една, а после заради публичната реакция, целта да се е преформатирала.
Даже не е сто процента сигурно, че става дума за едни и същи действащи лица, може да са различни. Не бих казал хакери. Изпращането на електронно писмо от името на произволно лице не е чак толкова сложна задача и е по силата на всеки.
Аз в началото помислих, че е класическа схема - някой има контролно и иска да му затворят училището и за да него хванат лесно - кой е и къде е, е писал на десет училища в един район.
Но това обаче не се връзва със следващите дни. Затова казвам, че не е съвсем изключено първоначално целта да е е била е една, а после някой да се възползва, за да всява паника, копирайки действията на някой, които първо е имал съвсем друга цел", обясни Ганчев.
По думите му обичайно в такива случаи има нещо много простичко - някой има конкретна цел да затвори конкретно учреждение, заради някаква лична изгода и за да не хо хванат разширява периметъра - не едно училище, а десет.
"Но сега това продължи твърде дълго".
"Разкриването на извършителя е трудно, защото е лесно да се изпрати подобен имейл", твърди Ганчев. По думите му, ако той не е направил някаква грешка, практически е невъзможно да се открие.
"Даже не става въпрос да се използват хакерски мрежи", твърди експертът.
Той смята, че правоохранителните органи ще постигнат успех само, ако изпращачът не е взел никакви мерки и е оставил следите си.
Ганчев подчерта, че целта е по-скоро да се говори по-дълго за станалото, за да се отвлече вниманието на хората от друго нещо.