Френските кредитори оспорват мнението на данъчните власти за някои стратегии за арбитраж на дивиденти след обиските на офисите им в Париж през седмицата. Френската банкова асоциация Federation Bancaire Francaise (FBF) е внесла иск във върховния административен съд на страната (Conceil d’ Etat) с искане данъчните органи да пояснят кои точно дивидентни арбитражи изискват плащането на налози, твърди запознато с процедурата лице.
Кредиторите твърдят, че френските фискални власти не са предоставили ясни указания в предварителното данъчно постановление (писмена интерпретация на закона), публикувано през миналия месец.
Следователи от Париж претърсиха на 28 март офисите на пет банки във френската столица – “БНП Париба”, поделението на кредитора Exane, “Сосиете женерал”, “Натиксис” и “Ейч Ес Би Си холдингс” – като част от разследването за данъчни измами и пране на пари, свързани с арбитражните стратегии за дивиденти, познати като Cum-Cum.
Прокурори от Германия, където скандалът за неплатените налози за получени дивиденти се точи от години, също са участвали в обиските
Освен криминалните обвинения, банките, проверявани от френската прокуратура, ще бъдат глобени с общо над 1 млрд. евро, включително дължимите данъци и начислени лихви за минали периоди.
Cum-Cum е арбитражна стратегия за дивиденти, при която акционери прехвърлят книжата си за кратък период на задгранични инвеститори, за да не платят данък-дивидент.
Инвеститорите държат акциите през периода на плащанията и или не внасят налози или претендират платените суми да им бъдат върнати.
След това те продават акциите обратно на оригиналния собственик и си поделят спестените пари.
Подобна схема, известна като Cum-Ex, пък е действала в продължение на години в Германия, благодарение на вратички в данъчното законодателство на страната.