Земеделски производители и дребни търговци от района на Петрич са пред фалит. Разходите за производство на ранните зеленчуци са нараснали в пъти, а родната продукция не може да се конкурира с внесената от Гърция, Турция и Северна Африка.
Десетки оранжерии пострадаха от силните ветрове през последните дни, унищожавайки и голяма част от чаканата реколта с краставици и домати. И купувачи няма, защото доходите се стопиха, предава БНР.
Кърналовската борса е безлюдна, хората са отчаяни. Не искат и да чуят за избори - пет пъти за две години.
Преди няколко години Сотир Милюков се връща от гурбет в Испания и влага спестените пари в малка семейна оранжерия. Освен производител е и търговец на Кърналовската борса.
Надеждите му да закрепи малкия си бизнес бързо се стопяват и признава, че отново стягат куфарите за чужбина. На няколко метра от него е другата маса с малко пролетен зарзават - на Зоя Войнова, позната в цяла България с таланта си да реди стихове за народа, политиците и българската орисия.
Около тях няма нищо друго освен празни щайги и няколко бездомни кучета. Изпарило се е и доверието им в политиците. Според тях българинът е ядосан на политиците. Нищо няма да произведем, смятат те.
Производителите и дребните търговци са наясно за спекулата с цените на борсата. Признават, че заради проверките на институциите повечето от големите складове в съседство за заключени.
Знаят и как се внася некачествена продукция, как се правят големите печалби. Но ефектът от контрола ще е от ден до пладне. Според Зоя Войнова Кърналовската борса си отива.
77-годишната Зоя Войнова, която от 30 години е на Кърналовската борса и със спестените пари е построила 2 църкви, се оказва, че остава без пенсия.
Над 25 години е работила като медицинска сестра и фелдшер по планинските села, но документите за стажа са изчезнали. Затова къде на шега, къде не, мечтае да основе партия на пенсионерите, коментира кореспондента на БНР.