Фирми са плащали акциз само върху 10% процента от продукцията си. Това съобщи директорът на Агенция „Митници” Ваньо Танов.
Според него това са фирмите, които в момента атакуват в съда т.нар. Наредба 3. Тя регламентира информацията от данъчните складове да попада директно в агенцията, като по този начин се цели да се прекратят множество практики за реализация на алкохол или горива без акциз на пазара.
Единствено отпадането на наредбата би могло да застраши изпълнението на годишния план на агенцията за постъпления в бюджета. Ако тя бъде приета, в най-лошия вариант агенцията няма да успее да събере само 150 млн. лева по-малко от предвиденото. Ако бъде отхвърлена обаче, тази сума може да нарастне многократно, заяви Танов.
По отношение на акциза върху алкохола – постъпленията са се увеличили три пъти в сравнение с миналата година. „Все още има фирми, които имат резерв да излязат на светло”, заяви Танов.
До края на годината се очаква увеличаване на приходите от акциз върху тютюневи изделия. По думите му в момента най-рискови от гледна точка на контрабандата са границите на България с Македония, Турция и Сърбия. „В Северозападна България контрабандата на цигари се е превърнала в поминък за част от хората”, допълни Танов. По отношение на съмненията за фиктивен износ на цигари, Танов заяви, че „Булгартабак” не е замесен. Въпреки това има установени множество случаи, в които по документи български цигари са изнесени за чужбина, но всъщност не са напускали страната или са върнати обратно.
Той каза още, че една от причините за неизпълнението на акцизите от цигари към момента е нуждата да се възстановяват средства на фирмите. До момента са възстановени пари за стари бандероли в размер на 200 млн. лева, като остават задълженията само към една фирма.
При ДДС-то от внос преизпълнението е с около 200 млн. лева. При митата очакваното изпълнение е около 130 – 140 %.