Въпреки, че най-вероятно като се прибавят и гласовете от чужбина, „Продължаваме промяната - Демократична България“ ще бъде победител на изборите, може да се каже със сигурност е, че няма ясно изразен хегемон в българското политическо пространство, коментира пред Радио София анализаторът Иво Инджов.
Ръстът на „Възраждане“ не е толкова голям, че да се говори за сериозен пробив в политическата система.
Прогнозите в момента са рисковани, но комбинациите за съставяне на правителство може да се повлияят от евентуален шести участник в парламента (ИТН и на границата от 4% вот за влизане в НС).
По думите на Инджов, резултатите горе-долу повтарят картината от началото на октомври 2022 година, но заради натрупаната умора от избори, този път шансовете за съставяне на редовно правителство изглеждат доста по-големи.
„Независимо от формулата, по която ще се състави кабинет, управлението няма да бъде устойчиво. То ще трае няколко месеца, половин година и вероятността от нови избори наесен е доста голяма. Немислимо е да се състави широка управленска коалиция, въпреки че партиите се страхуват да не им бъде предписан саботаж на съставяне на правителство.“
От друга страна има стремеж да не се оставя управлението отново в ръцете на президента Радев.
Инджов предполага, че няма да се стигне до взаимодействие между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, защото се очакват местни избори, за които вече има закани за атакуване на кметовете от партията на Бойко Борисов.
Експертът отчита, че списъците с имена по закона Магнитски и проверките на европрокуратурата може да не са се отразили съществено във вота, но те биха имали по-дългосрочни последствия за българските партии, политиката и дори за съставяне на правителство.