Грешки предизвикват напрежение по места, но като цяло процесът преминава спокойно. Сериозна небрежност при попълването на протоколите от секционните избирателни комисии в Бургас предизвика напрежение при предаването на книжата, разказва БНТ. Част от представителите на комисиите са се прибрали по домовете си, когато им е позвънено да се върнат заради сгрешените протоколи. Сред върнатите хора е и майка с 10-месечното ѝ бебе.
„Грешките са само по небрежност, иначе хората си броят вярно и гласове, и преференции. Една от обичайните грешки, която ни изправя косата, е да запишат всички преференции - от хартиеното и машинното гласуване, само в графата за хартиено гласуване“, обясни председателят на районната комисия в Бургас Михаил Янев. Според него протоколът е много сложен и обемен, а видеонаблюдението е забавило процеса допълнително. Очакванията му са, че обработката на протоколите ще продължи и след 7 часа сутринта.
За много сгрешени протоколи разказаха и от Пловдив. "Секционните избирателни комисии се оказаха затруднени от протокола, който трябваше да попълнят. Повече от 90% от протоколите са пълни с грешки, налага се корекция, което ни забавя", заяви пред БНТ председателят на РИК 16. Обработката им се очаква да приключи най-рано около обяд.
Заради новите правила в изборния кодекс продължава обработката и на протоколите в София. В 23-а РИК от 631 протокола са предадени около половината - 350. 30-годишна жена е припаднала при предаването на протоколите в столицата.
Пред входа на районната комисия в Кърджали снощи се е образувала голяма опашка от представители на секции, чакащи, за да влязат в сградата и да предадат протоколите от изборите. Опашката е направила завой към пешеходната зона, а се очакват още много автобуси, съобщава БНТ.
В сравнение с предишните избори представителите на секционните комисии са дошли с два часа закъснение заради видеозаснемането. В София, Варна и Пловдив предаването на книжата протича спокойно.
\Забавяне има и заради повечето данни за попълване в изборните протоколи. “Няма разлика спрямо миналата година, единствено има малко повече детайли за писане”, коментира член на секционна комисия, цитиран от БГНЕС.
Много от секциите приключиха изборния ден в 21 часа, което също забави процеса.
Международни наблюдатели на ОССЕ заявиха, че досега не са виждали толкова сложен изборен процес, съобщава Нова ТВ.