НОВИНИ


България била ”длъжна” да пази МОЧА, смята Кремъл

13 3658 06.04.2023
България била ”длъжна” да пази МОЧА, смята Кремъл

България е длъжна да пази паметника на Съветската армия заради разпоредбите за опазване на военните мемориали и паметниците на културата съгласно два документа, подписани в началото на 90-те години - съзнателно игнорирани ”в рамките на агресивната русофобска идеология, възприета от страните от ЕС и НАТО. Освен това въпросът има ”морална страна”.


Това се посочва в поредната протестна нота на руското Министерство на външните работи, които реагираха заради червената боя, с която бе надраскан монумента в края на март. 


От нея става ясно, че акцията срещу МОЧА (монумента на окупационна Червена армия) е свързана с "кощунствената инициатива за демонтирането на монумента, издигната наскоро от група прозападни партии в градския законодателен орган". Припомняме, че в действителност преди около месец в Столичния общински съвет бе взето решение за демонтирането на паметника, което предизвика и остра реакция и протести от страна на защитниците му. Руски знамена се развяха в центъра на София, а в протестните акции се включиха и представители на някои партии. 


Не е изненада, че руското МВнР продължава да подклажда антизападната си и антинатовска реторика. Тя е и в основата на войната, която Владимир Путин отприщи срещу Украйна. 


Ето и цялата позиция на Министерството на външните работи на Руската федерация, разпространена от посолството на РФ у нас: 


На 31 март т.г вандали отново оскверниха паметника на Съветската армия в центъра на българската столица. Този паметник вече беше сериозно повреден през февруари т.г. Очевидно е, че тази атака е свързана с кощунствената инициатива за демонтирането на монумента, издигната наскоро от група прозападни партии в градския законодателен орган.


Посолството на Русия в София изпрати нота до МВнР на България, в която се изразява изключителна загриженост от продължаващото оскверняване на паметници на общата история на Русия и България. В същата нота се подчертава необходимостта българските власти да проведат задълбочено разследване на всички подобни инциденти, да изправят извършителите пред правосъдието и да предотвратят подобни престъпни действия в бъдеще.

 

Изискваме от българската страна изпълнение на разпоредбите относно опазването на военните мемориали и паметниците на културата, които са закрепени в Договора за приятелски отношения и сътрудничество между Руската Федерация и Република България от 4 август 1992 г. и Споразумението между Правителството на Руската Федерация и Правителството на Република България за сътрудничество в областта на културата, образованието и науката от 19 април 1993 г.


Това са международни правни задължения на България, които трябва да се спазват, да не говорим за очевидната морална страна на въпроса. Всъщност те са откровено и съзнателно игнорирани в рамките на агресивната русофобска идеология, възприета от страните от НАТО и ЕС.


В същото време виждаме реакцията на подобни инциденти от онази част от българското общество, която грижливо пази историческата памет и собствените си традиции и почита подвига на освободителите. Обикновени граждани, политически и неправителствени структури застават в защита на паметниците, защото разбират, че с това днес пазят и себе си. Те за своя сметка осигуряват ремонта им, връщат им достоен вид. Надяваме се, че ще успеят да отстоят своите убеждения и нашите общи светини.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама