НОВИНИ


Ако печелиш $100 000 и не си щастлив, причината е в теб. Колко иска и колко изкарва българинът?

1 3794 15.04.2023
Ако печелиш $100 000 и не си щастлив, причината е в теб. Колко иска и колко изкарва българинът?

По-добре млад, здрав и богат, отколкото стар, болен и беден. Този израз никога не е губил актуалност, независимо, че минава за черен хумор.


С темата за парите и човешкото щастие нобеловият лауреат Даниел Канеман се занимава от години. В една от своите работи, публикувана през 2010 г. известният израелско-американски учен доказва, че наличието на пари прави човек щастлив - но само до определено ниво на доходите. По онова време, според Канеман, на човек са му трябвали между 60 000 и 90 000 долара годишно, за за се чувства доре. Изследванията му установили, че с покачването на доходите, чувството за щастие не се увеличава.

Наскоро обаче Канеман публикувана статия, в която отбелязва значителна промяна спрямо резултатите отпреди 12 години. Сумата, гарантираща щастие вече е 500 000 долара за година. Изследването е публикувано в израелското икономическо издание "Калкалист".

 

Канеман и неговият британски колега Ангъс Дийтън твърдяха преди 10 години, че колкото повече печелят, толкова хората са по-щастливи. Резултатите от проучването сред различни хора доказало, че това важи до определена граница – около 90 хиляди долара. Оттам нагоре човек става в голяма степен безразличен към парите.

 

През 2023 г. новото проучване на Канеман, Мат Килингсуърт и Барбара Мелърс от Университета на Пенсилвания, публикувано в научното списание The Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), твърди, че човек продължава да се чувства щастлив и доволен в границата на $100 годишен доход.

„На бедните хора парите със сигурност помагат за подобряване на психологическото им състояние, вдъхват им тонус и желание за работа и прекарване на свободното време. И това ги мотивира да бъдат усърдни в работата си", казва Килингсуърт. „Въпреки това, за тези, които имат приличен доход, но се чувстват нещастни, източникът на страдание със сигурност не са финансите. Колкото и пари да печелят такива хора, щастливи няма да станат. Трябва да търсят причините другаде.“.

 

Авторите на изследването подчертават, че връзката между финансовото състояние и щастието може да се проследи до 500 000 долара годишен доход. Засега няма точни данни как се чувстват хората с още по-високи доходи.

 

Сигурно е обаче, че над 80 на сто от анкетираните се чувстват удовлетворени от живота със сума до 100 хиляди. Несъмнено обаче чувството за щастие идва от усещането, че човек е независим и сам контролира живота си. Парите дават на хората усещане за контрол над живота си. „Резултатите от нашето проучване показват, че високите доходи правят хората по-щастливи. Ако обаче те имат някакви страдания, парите няма да им помогнат, нито ще ги излекуват", категоричен е Канеман.

 

При западняците въпросът е ясен – говорят за 100 хилядарки и нагоре.

 

Но нас ни вълнува какво е дереджето в България. С колко пари нашенецът се чувства щастлив и какви са реалностите.

 

Cпopeд дaннитe зa живeeщитe в Изтoчнa Eвpoпa и нa Бaлĸaнитe нeoбxoдимaтa cyмa, гapaнтиpaщa щacтиe, вapиpa мeждy 35 и 45 xиляди дoлapa гoдишнo, ĸoeтo пpaви пo мeждy 2900 и 3700 дoлapa мeceчнo.

Зa cpaвнeниe, в Зaпaднa Eвpoпa и cĸaндинaвcĸитe дъpжaви гopнaтa гpaницa e дocтa пo-виcoĸa - 100 xиляди дoлapa нa гoдинa или нaд 8300 дoлapa мeceчнo. Дoлнaтa e нaпoлoвинa - 50 xиляди дoлapa.

 

Около 2600 лева са нужни на тричленно семейство в България, за да „върже“ месеца, изчисляват профсъюзни експерти. За да живее обаче добре, без да брои левчетта и стотинките, на същото семейство са нужни поне още 1500 лева. Това прави 4 100 лв месечно. Или близо 50 хиляди лева годишно.

 

За да се почувства обаче човек наистина щастлив – със зимна и лятна почивка и едноседмична екскурзия в чужбина, - са нужни още около 15 000 лева, което прави 65 хиляди, смята икономистът Димитър Недев.

 

56 404 българи са получили от 60 000 до 120 000 лева миналата година годишен доход. Близо 110 000 души са получили от 36 000 лева до 60 000 лева.

 

По скалата на проф. Канеман (отнасяща се за развинти страни), не повече от 170 000 българи са имали основание да се чувстват щастливи през 2022 г. Ако се изчисли обаче покупателната способност у нас техният брой може да стигне до 230-250 хиляди души. При положение, че се доверим на цените, които ни предоставя правителството. Което малко българи приемат на доверие.

 

Има обаче една особеност. В САЩ делът на сивата икономика е едва 6%. У нас тя е около 36%. Това означава доходи на тъмно, които няма как да бъдат изчислени.

Обобщеният индекс на щастието, който изследването "Индекс на щастието: България 2022 г." показва, че сме най-нещастните в Европа. В света сме на 100-о място. Причина за това е ниският стандарт на живот, твърдят анкетираните.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама