Милен Цветков ни гледа от отвъдното, а убиецът му се опитва по всякакъв начин да отложи присъдата. Днес Върховният касационен съд трябваше да разгледа и евентуално да потвърди 9 годишна ефективна присъда на Кристиан Николов.
Но заседанието беше отложено заради заболяването му от Ковид-19. Ще има ли справедливост за загиналия популярен и обичан журналист или отново с всякакви средства близките ще се опитат дрогирания шофьор да бъде оневинен или пък да излежи минимален срок?
На връх Великден, 19 април 2020 г. Николов блъсна с висока скорост отзад колата на Цветков, докато той изчакваше на червен светофар на кръстовището на бул. “Черни връх“ и ул. “Хенрик Ибсен“.
Разследването по случая установи, че ударът е станал със скорост от 99 км/ч, както и че в кръвта на Николов е имало следи от три наркотични вещества – амфетамин, кокаин и марихуана.
На първа инстанция прокуратурата поиска той да бъде осъден на 15 години затвор.
Кристиан беше изправен пред съда за причиняване на инцидента с евентуален умисъл, при който извършителят съзнава, че може да причини вреди или щети на някого с поведението си, но въпреки това извършва нещо забранено от закона.
На 4 март 2022 г. подсъдимият получи 9-годишна присъда, но само в частта на обвинението по непредпазливост, а за евентуален умисъл беше оправдан.
На 8 декември 2022 г. Софийският апелативен съд (САС) потвърди 9-годишната присъда на Кристиан Николов, подсъдим за причиняването на смъртта на журналиста Милен Цветков.
Адвокътът на Цветков Менко Менков не е съгласен с това и заяви, че е имало евентуален умисъл и наказанията по закон са 15-20 г затвор или доживатна присъда.
„Ние твърдим, че следва да бъде квалифицирано деянието като такова, извършено при условията на евентуален умисъл. До настоящия момент нашата теза не е приета от съдебните инстанции”, заяви адвокат Менко Менков.
Но дори и 9 годишната присъда днес не бе потвърдена от ВКС.
Какво става с Темида у нас? Или законотворците така са определили?
Вероятно ако обществеността не беше разшумяла случая или пък не ставаше въпрос за журналист, присъдата можеше и да е условна, както се е случвало неведнъж у нас...
В други цивилизовани държави няма условни присъди за убийство на пътя, но у нас условните или минимални присъди са често срещани. Пък и ако виновникът има влиятелни познати, то Темида съвсем може да си затвори очите....
А междувременно близки на загинали деца и възрастни хора по пътищата у нас правят шествия, възмутени от ниските присъди на причинителите...
Ще оставим ли справедливостта, за която се бореше Милен Цветков като журналист и гражданин да бъде омаловажена, натирена в ъгъла?
Росица Николаева