ЕС подготвя компенсации на стойност 100 милиона евро за фермерите в пет държави, граничещи с Украйна и планира да въведе ограничения върху вноса на украинско зърно, предаде Ройтерс.
Натискът върху Брюксел да изработи решение на европейско ниво нараства, след като Полша и Унгария миналия уикенд забраниха вноса на някои продукти от Украйна, а други източноевропейски страни заявиха, че обмислят подобни действия.
Тези страни се превърнаха в транзитни маршрути за украинското зърно, което не може да бъде изнесено през украинските черноморски пристанища заради руската инвазия.
Милиони тонове зърно останаха блокирани в страните, граничещи с Украйна, принуждавайки местните земеделски стопани да се конкурират с притока на евтин украински внос, който според тях изкривява цените и търсенето.
Европейската комисия заяви, че ще предприеме спешни "превантивни мерки" за пшеницата, царевицата, слънчогледа и рапицата, след като България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия внесоха съвместна жалба в края на март. Служител на ЕС съобщи, че зърнените култури ще могат да влизат от Украйна в петте страни, само ако са предназначени за износ за други членове на ЕС или за останалата част от света. Срокът на действие на мярката ще бъде до края на юни.
Отделно от това Европейската комисия, която контролира търговската политика на 27-те страни членки на ЕС, планира да разследва дали са необходими мерки и за други чувствителни продукти.
Въпреки че извънредните мерки могат да влязат в сила в рамките на няколко дни, разследванията на ЕС обикновено траят шест месеца, посочва Ройтерс.
Валдис Домбровскис, изпълнителният заместник-председател на
Европейската комисия, отговарящ за икономиката в интерес на хората, тази вечер обсъди плановете с министри от България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия, както и с украински представители.
Румънският министър на земеделието Петре Дая заяви, че Домбровскис е поискал България, Унгария, Полша и Словакия да оттеглят своите индивидуални забрани за внос и е казал, че Комисията може да одобри обща забрана за вноса на украинско зърно и маслодайни семена за петте засегнати страни до 5 юни.
"Днес се съгласихме, че ще продължим тези преговори... Следващата среща ще бъде в началото на следващата седмица - понеделник, вторник", заяви полският министър на земеделието Роберт Телус пред полската държавна телевизия.