Книгите правят три неща - създават памет, второто е, че създават емпатия (четеш за някой, който страда и отиваш на неговата страна, на страната на по-слабия) и третото - създават вкус. Когато говорим за кич, е много важно да имаш вкус от другата страна, защото в момента кичът не е просто в тъпи филми, предавания или мода, кичът стана политически и националистически. Това каза днес пред Би Ти Ви Георги Господинов, който стана първият български писател с книга в краткия списък за наградата ”Букър”.
"Четенето е усилие, но придава смисъл, тоест, то е по-трудно, но по-дълго. Човек има нужда от смисъл. Изчерпването на залежите от смисъл е нещо, което стои в нас всеки ден и това е много по-важната криза от изчерпването на залежите от природен газ, например", подчерта Господинов".
Писателят подчерта, че за него номинация за "Букър" е по-специална. "Много не съм си представял, че ще бъда номиниран за "Букър". Наградата се дава за книги от всички континенти. Бяха 134 книги, останаха 6 книги от 4 континента. Това е награда, от която се вълнува света и България за първи път има шанс за нея", отбеляза Господинов.