Замърсяването на въздуха убива над 1200 деца годишно в цяла Европа и увеличава риска от хронични заболявания, съобщи агенцията на ЕС за околната среда. В доклада си от ЕАОС посочват, че въпреки скорошните подобрения, ”нивото на ключови замърсители във въздуха в много европейски държави остава упорито над препоръките на Световната здравна организация”. В София има сериозен проблем за нивата на фини прахови частици - редовно през зимата българската столица оглавява класациите за вреден въздух в света.
ЕАОС посочват, че големи са проблемите в държави в в Централна и Източна Европа, както и в Италия. Докладът не обхваща големите индустриални нации Русия, Украйна и Обединеното кралство, което предполага, че общият брой на смъртните случаи за континента може да е по-висок.
Агенцията обяви миналия ноември, че 238 000 души са починали преждевременно поради замърсяването на въздуха през 2020 г. в ЕС, плюс Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Швейцария и Турция. ЕАОС призова властите да се съсредоточат върху подобряването на качеството на въздуха около училищата и детските градини, както и спортните съоръжения и центровете за масов транспорт.
7 млн. души умират всяка година заради лошото качество на въздуха. Това е равносилно на смъртните случаи, причинени от тютюнопушене или вреден начин на хранене. Лошото качество на въздуха може също да "влоши хронични заболявания като астма, която засяга девет процента от децата и юношите в Европа, както и да увеличи риска от някои хронични заболявания по-късно в зряла възраст, посочват в доклада си от ЕАОС. Деветдесет и седем процента от градското население през 2021 г. е било изложено на въздух, който не отговаря на препоръките на СЗО.