Голяма част от държавите в Африка не са демократични или тези, които са демократични, са с доста нестабилна демокрация. Русия намира поле за действие там, като подкрепя различни диктаторски режими и се стреми да разширява своите позиции по този начин. Това каза Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество.
Откакто започна войната в Украйна, Русия няма много свободен ресурс да увеличава присъствието си в Африка, но може да кажем, че го запазва такова, каквото е съществувало преди началото на войната. Русия има интерес от това присъствие, защото търси някаква политическа подкрепа и има нужда от държави, които да покажат, че ако не са с Русия, то поне са неутрални в този конфликт, отбеляза Димитров пред Блумбърг. .
Коментирайки значението на Русия в конфликта в Судан, събеседникът посочи, че засега тя не е пряко замесена в този конфликт.
„По-скоро частната военна компания Вагнер оказваше помощ на предишния судански лидер Омар Башир, който беше свален с преврат преди 3-4 години...Нямаме данни засега, че бойци на частната армия Вагнер участват в тези сражения, които се водят в Судан, макар че те са по-скоро на страната на генерал Бурхан. За тях интересът е по-скоро икономически. В Судан има сериозни запаси на злато и се предполага, че компанията Вагнер е била замесена в добива и износа на злато”, разказа Димитров.
Според него Русия има интерес да присъства в Судан, защото тя гледа през призмата на това, че Судан има излаз на Червено море, неврологичен район, през който минават петролните потоци от Персийския залив за Европа и въобще важен търговски път.
„Така че Русия ще остане там поне като политическо присъствие”, категоричен бе той.
Европейският съюз и Африка ще засилят взаимните си контакти поради простата причина, че по-голяма част от имигрантите в ЕС всъщност идват от Африка, каза още Димитров.
Като континентът с най-силен демографски ръст, а пък Европа обратното - с демографски упадък, е ясно, че Европа ще привлича все повече африкански мигранти. Всъщност досега и в бъдеще това е една от основните линии за сътрудничество при регулиране на мигрантския поток между Африка и Европа. Иначе като икономически инвестиции, Европа като че ли изостава например от Китай, допълни събеседникът.