Около 10 млн. евро под формата на помощи ще получат българските земеделци от Европейската комисия, заяви по време на изслушване в Народното събрание служебният ресорен министър Явор Гечев.
Това се случва след постигнатото с Брюксел споразумение, което позволи няколко държави в Централна и Източна Европа (сред които и България) да отменят въведената едностранна забрана за внос на украинско зърно.
Тя бе наложена, защото според земеделците това подбива пазара и води до огромни загуби. Експерти обаче посочиха, че вносът на украинско зърно у нас представлява 0.3% от целия внос, а основната цел родните производители да държат продукцията си по складовете е именно очакването на компенсации от Европа.
Гечев подчерта, че сумата е прекалено малка и не отразява действителността в страната и посочи, че ще настоява за повече средства. Първоначалната сума, която България трябваше да получи е 16.74 млн. евро, припомнят от “Дневник”.
Вчера Европейската комисия въведе европейска забрана, за внос на четири култури от Украйна - пшеница, царевица, семена от рапица и слънчоглед. Забраната засяга България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия, а мерките ще продължат до 5 юни 2023 г. Условието за налагането на такава предполагаше тези страни да отменят едностранните си ограничения.
Според Гечев ЕК е декларирала, че след изтичането на срока забраната на тези култури ще продължи и занапред, като се включи втори пакет от култури, които различните държави са дали за обследване, сред които са сухото мляко и медът. Той посочи, че България ще настоява Европейският съюз да въведе постоянен механизъм, който своевременно да урегулира такива аномалии.