Два екстремни случая се случиха едновременно в България и Русия. У нас до село Ковачевци избухна взрив, който според следствието е бил с цел да бъде ликвидиран главния прокурор Иван Гешев. От Кремъл пък обявиха, че „украински дронове са опитали да убият президента Путин“. И двата случая са квалифицирани като терористичен акт срещу държавността.
И в двата случая се появиха пукнатини, които предизвикват съмнения относно автентичността на твърденията. Експерти (не само коментиращи в мрежата) заявиха, че от досегашната публично известна информация и снимки от местопрестъплението се налага изводът, че взривът е бил по-скоро шумно предупреждение и може би – може би – за политическа употреба.
Експерти заявиха, че е нелепо да се говори за атентат срещу Путин, при положение, че дроновете са носели нищожно количество взривно вещество (все повече се налага мнението, че е било незначително и във взрива срещу Гешев…) и са били насочени към купола на Големия Кремълски дворец. Путин рядко посещава тази сграда, а за нощуване е абсурдно дори да се говори.
И излиза, че взривът до кортежа на Гешев, и украинските дронове „изпратени да убият Путин“ се използват за насаждане на страх и объркване сред гражданите – на Русия и България, - че някакви зли сили искат да дестабилизират съответната страна. Разчита се също на международен отзвук, който да припознае Путин и Гешев като жертви на зли сили. И съответно да грейнат над главите им ореоли на мъченици, воюващи за справедливостта.
Не правя сравнение между двамата – мащабите са различни, но пропагандата в информирането от официалните органи и отразяването в определени медии се набива на очи.
И в Русия, и в Блгария разследващите мълчат за важни подробности, аргументирайки се със следствената тайна. Практиките в демократични страни обаче са обществото да бъде максимално информирано за подобни ситуации: А/ Защото случилото се засяга цялото общество; Б/ Ако наистина е посегателство срещу държавността, всеки гражданин има право да знае; В/ Премълчаването на информация засилва съмненията и слуховете, които променят общественото мнение, нерядко в грешна посока.
Но дали целта не е точно това? Практика от времената на тоталитарното управление в Русия и България е да се крият от гражданите важни информации от събития, които касаят националната сигурност и безопасността. Ярък пример в това отношение е аварията в ядрената централа в Чернобил. Москва призна за нея чак, когато радиоактивния облак достигна скандинавски държави и те биха тревога. Мълчанието стана причина много съветски граждани да бъдат поразени от радиацията и да починат в течение на времето. За хиляди става дума.
Необясними са тайните, защо Иван Гешев мълчи като партизанин на разпит, защо прокуратурата не разследва Руски/Турски поток, за който Борисов наля около 3 милиарда и обслужи решението на Путин да се заобиколи транзитирането на газ през Украйна, за да може да разпореди нахлуването на руската армия в независима държава.
Между „атентатите“ срещу Путин и Гешев обаче имат и някои различия. Логично е украинците, които се сражават срещу руския агресор, да желаят смъртта на владетеля на Кремъл. Случаят с въпросните дронове не е точно такъв, но откъм мотив путиновата пропаганда го докарва донякъде.
В случая с взрива край Ковачевци обаче липсва мотив. Тези, които гешевските медии и шефове от следствието посочват като заговорници срещу главния прокурор нямат нито причини, нито ресурс да поръчват подобна атака. Нямат и подобно мислене, ако позволите подобен извод. След 9 години Цветан Василев, а Васил Божков след 3 години да търсят отмъщение срещу Гешев е смешно и нелепо. И на двамата отдавна са повдигнати обвинения, а тези по делото „КТБ“ почват да се разпадат едно след друго – защо им е да залагат взрив край пътя? При това да го правят дни след като самият обвинител №1 сам ги е навързал в някакъв заговор срещу него. Никой не е чак такъв идиот. Идиотите са другаде и в момента виждаме и чуваме в кой кръг се подвизават…
Най-важен обаче е изводът от екстремните събития, предизвикали объркване и недоумение сред руските и българските граждани.
В Русия все повече граждани се обявяват против войната срещу Украйна. Според някои източници става дума за около 30 милиона души. Това е огромен проблем за Путин.
Общественото недоверие към Гешев и прокуратурата клони към дъното. Случаят с „терористичния акт срещу държавността“ няма да го повиши, напротив.
И още: Залогът и в единия, и в другия случай е властта. Нито Путин, нито Гешев и приятелят му Борисов ще се спрат пред нещо, за да продължат да са инструменти на Господ и да държат в ръцете си лостовете за репресии, рекет и шантаж. Те така разбират управлението – на институции и на цялата държава.
Докато подобни хора имат достъп до властта, ще е така. Болните мозъци с власт в ръцете могат да отидат и по-далеч. Бъдете умни и нащрек.
Огнян Стефанов