Кръвен тест скоро ще може да доказва дали водач, който е причинил катастрофа, му е липсвал сън.
Този тест може да бъде наличен само след две години. Изследването е финансирано от Австралийската правителствена служба за пътна безопасност.
Идеята за това изследване идва, след като ново проучване показа, че сядането зад волана след по-малко от пет часа сън е толкова опасно, колкото и шофирането в нетрезво състояние.
„Основните убийци на пътя са алкохолът, превишената скорост и умората. Но въпреки че решението за умората е доста просто - да спим повече, способността ни да се справяме с нея е нарушена, защото нямаме инструменти, за да можем да я наблюдаваме, както правим с алкохола.“, каза пред "Гардиън“ проф. Клеър Андерсън от университета Монаш в Мелбърн, която ръководи проекта за разработване на този нов кръвен тест.
Експерти от Великобритания изчислили, че 20 процента от всички катастрофи с превозни средства в Обединеното кралство се дължат на уморени водачи, докато една четвърт от фаталните и тежки катастрофи също са свързани с умора.
Екипът на Андерсън идентифицирал пет биомаркера в кръвта, които могат да определят дали някой е бил буден в продължение на 24 часа или повече, с точност над 99 процента.
Необходима е обаче още работа по теста, за да се определи дали някой е спал два или пет часа, например.