Бившият президент на САЩ Бил Клинтън е в София като домакин на Глобалната инициатива на Клинтън (CGI). Събитието събира на едно място лидери от целия частен и публичен сектор с цел да се открие решение на належащите глобални предизвикателства.
"Радвам се да се върна в България. През 2005 година бях на конференция тук. Спомням си визитата си и през 1999 година. Направихме страхотна обиколка пред катедралата “Св. Александър Невски". Мисля, че самият факт, че бях поканен да се върна в България, означава, че върша правилната работа".
Това каза 42-ят американски президент Бил Клинтън на публична лекция пред студенти на тема "Корпоративно социално влияние върху бъдещите поколения с акцент върху важността на продоволствената сигурност и устойчивостта" в зала 6 на НДК.
Той си припомни времената, в които е бил президент на САЩ и отбеляза, че ги асоциира с големи проблеми в Балканския регион.
"Съществуваше и огромен проблем в Ирландия. Преди няколко седмици бях в Белфаст, за да празнуваме независимостта на страната. Минаваме през период, в който има огромни икономически промени, в които бедността се увеличи", отбеляза Клинтън.
Според него, един от първоизточниците на тези проблеми е финансовата криза от 2008 година. "Отне доста повече, за да може светът да се възстанови", добави той.
Клинтън отчете огромните разлики в качеството на здравеопазването и образованието в различните краища на света. Той изрази и мнението, че развитието на социалните мрежи е поставило под сериозно изпитание информационните канали.
Бил Клинтън се обърна към младите българи като ги призова да не са пасивни, да се занимават с политика и да не се страхуват да седнат на масата за преговори. "Трябва да договорят приоритети, свързани със сигурността, икономическата система и благополучието“, каза Клинтън и добави: "Младите хора трябва да вземат бъдещето си в ръце".
Създадена от президента Клинтън през 2005 г., CGI изгради общност от дейци, които заедно предприемат действия по най-належащите предизвикателства в света. CGI работи с партньори за разработване на ангажименти за действие — нови, специфични и измерими решения.
На срещата през 2022 г. — първата от шест години насам — членовете на CGI общността поеха повече от 140 ангажимента за действие, които ще подобрят достъпа до здравеопазване, ще подобрят устойчивостта, ще създадат възможности за заетост, ще подкрепят презаселването на бежанци и др.