Има политически, и юридически аспект в предложението на Мария Габриел за смяна на главния прокурор Иван Гешев.
Политическият – да бъдат поканени онези парламентарни групи, които биха желали смяната на главния прокурор, и да участват в такова правителство. Това заяви доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право, в ефира на Нова телевизия.
„От конституционна гледна точка – в момента има субекти, които могат да поискат отстраняването на Гешев, един от тях е министърът на правосъдието. Когато говорим за такава процедура обаче, тя е в компетентността на Висшия съдебен съвет като орган, който може да предложи на държавния глава освобождаване на главния прокурор”, допълни тя.
„Този състав на ВСС го номинира и повтори избора, след като беше върнат от президента. Може би е редно първо да се повдигне въпросът за обновяване на състава на ВСС. На този парламент се надяваме да направи това. Процедурата трае между два и три месеца”, каза още тя.
„Господин Борисов в едно от своите изявления каза „Нито аз, нито Гешев сме вечни”. Инцидентът с главния прокурор повдигна въпроси – разноговоренето между различни хора в прокуратурата и следствието. Когато толкова дълго се мълчи дали си бил със семейството си или не и как се е развила работата след инцидента – задават се повече въпроси, отколкото се получават отговори. Мълчанието на главния прокурор беше в негов ущърб”, заяви още доц. Киселова.
Според нея не трябва да се гледа на смяната на един човек като панацея за реформи в съдебната власт – те трябва да минат през законодателство.
„Не беше споменато нищо нито за „Магнитски”, нито за Украйна или Северна Македония. Това са все болезнени въпроси, по които българското общество е съществено разделено. Необходимо е определени въпроси да бъдат изгладени, преди да се говори за подкрепа за правителство”, допълни тя.
„Планът с 10-те приоритета на Мария Габриел е като за четири години”, смята още тя.