Реално възможен е кабинет ГЕРБ-БСП-ДПС. Зависи дали предложението на ГЕРБ за премиер е пореден епизод от битката им с ПП, която изглежда не се успокоява.
Президентът, БСП и "Възраждане" с лекота могат да победят евроатлантическото мнозинство на едни нови избори. А обединителната сила може да са техните геополитически приоритети. Това каза за "Твоят ден" медийният експерт доц. Георги Лозанов.
"Ходът с главния прокурор и Мария Габриел са две покани на ГЕРБ към ПП-ДБ, които казват "вие ни подкрепете вместо БСП, да не се излагаме".
Няма обаче да получат отговор тези покани. Борисов не иска да сбъдва сънищата на ПП–ДБ и да се коалира с БСП, а да направи жест към тях, за да бъде подкрепен. Нищо чудно сега вместо очаквания компромис от тях за предложенията на ПП-ДБ, Мария Габриел да се счете като втвърдяване на позицията им.
Тогава могат да се опитат не само да правят правителство без ПП-ДБ, но и да им вземат символния ресурс - евроатлантическата ориентация и битката с корупцията, съдебната реформа и главния прокурор. Да ги оставят без собствените им територии в битката помежду им", коментира той.
Политическият анализатор Пепи Димитрова смята, че изборът на Мария Габриел е хитрост на Борисов - изкарваш образ, който много малко принадлежи на теб и повече на другите.
Лицето, поведението, профила ѝ прилича на човек, израснал в ДБ. Това е кражба на послания и идентичност, както и заблуда от страна на Борисов.
ИТН имат интересно поведение - щяха да са градивна опозиция, но вече говорят за участие в редовно правителство. Ако се отиде към експертен кабинет, всеки ще посочва свои кандидати. БСП иска да покаже сила, за да вземе повече", заяви тя.
По думите ѝ Борисов работи за разцепление на ДБ, но засега не успява. "ПП–ДБ се държат заедно заради общите им цели на местните избори. Подадената ръка в момента работи за Борисов", отбеляза Димитрова.