”Отдавна беше ясно, че коалиционно управление - в традиционния смисъл на думата, е много трудно в България, дори невъзможно. И заради дълбоките различия между партиите, и заради различията между избирателите. Ако не беше така, нямаше да имаме пет поредни избори и да сме заплашени от шести”. Това каза евродепутатът Радан Кънев.
Формат "експертен кабинет" трудно може да се случи начело с най-изявения политик от една политическа сила, каквато е офертата в момента., допълни той пред БНР.
"Мария Габриел е най-изявеният и най-високопоставен политик на ГЕРБ. Това напълно изключва подкрепата от страна на ПП и ДБ. Това доверие на кредит не може да се постигне с нашите гласове. Тази позиция ще бъде напълно запазена. Интересно е дали тя ще изиска властта да посочи лично министрите си. В момента ГЕРБ тръгват по различен път, не търсят експертна формула, а излъчват най-успешния си политически кадър. Надявам се, че Мария Габриел не е и няма да бъде момичето на Бойко".
Кънев подчерта още, че има нещо важно, върху което да се построи и политическата стратегия - "в българското общество няма политическа воля за незабавна, бърза, радикална промяна":
"Промяната ще се случва бавно, колебливо. Няма да се случи чудо. Няма да се случи революция. Ако искаме радикална промяна, трябва да се подготвим за дългосрочно стратегическо усилие, а не за героична атака на леката кавалерия".
Според евродепутата истината за случилото се с колата на главния прокурор никога няма да стане ясна, но каквато и да е тя - дава тревожни сигнали за състоянието, в което се намират българските институции.
"Каквато и да причината за инцидента, той беше използван от статуквото в съдебната власт. Една много сериозна нелегитимна мрежа, която съществува в правосъдието, нерядко дефинирана като "съдебна мафия", за пореден път опита да си отреже опашката и отървавайки се от изключително компрометираната фигура, изключително неуместната за поста фигура на Иван Гешев, да спаси себе си за сметка на един милиционерски кадър, който си беше подбрала за временно ползване. Новината за явно предстоящото отстраняване на Гешев е добра, но не значи, че реформа в българското правосъдие се е случила. Напротив, означава, че статуквото в съдебната реформа ще опита по-прегледен вариант нищо да не се промени".