Българската икономика догодина ще произведе 77,1 милиарда лева. Кабинетът ще похарчи 27,8 милиарда, което означава по 3657,8 лева за всеки. Ще се получи дефицит от 2 млрд.
Минималната заплата ще остане 240 лева, а най-ниската пенсия - 136,08 лева. Максималният осигурителен доход ще запази нивата си от 2000 лева.
Инфлацията ще отхапва по 3,2% средно за годината от парите ни. Хазната ще продължи да прибира 10% от доходите на граждани и фирми, както и досега.
Токът за стопански нужди също може да качи цена с 2 ст. за мегават заради вдигане на неговия акциз. Литър бензин ще струва с 3 ст. повече заради нов акциз, дизелът - с 2 ст. Така българинът поотделно ще задлъжнее с още 131,6 лева.
Всичко това следва от проекта за бюджет 2011 г., който финансовият министър Симеон Дянков е предложил за обсъждане, пише "24 часа".
По думите на финансовия министър Симеон Дянков "Бюджет 2011" е насочен към възстановяване на икономическия растеж. Той ще получи подкрепа от провежданите фискална и секторни политики. Преките данъци няма да бъдат променяни - както и разходните тавани, включително заплатите в бюджетната сфера. Очаква се външният сектор да бъде основен двигател на икономическата активност, а също така и частично възстановяване на потреблението на домакинствата догодина, като според разчетите вътрешното търсене ще се възстанови на равнището на декември 2009 година.
Според плановете му хазната ще е малко по-щедра към социално слабите, полиция, военни, здравеопазване, общини, леко по-сурова към образование и капиталови разходи, а всички останали сфери и съответно министри ще похарчат горе-долу толкова, колкото и през 2010 г.
Планираният брутен вътрешен продукт от 77,2 милиарда лева, записан в бюджета, предполага, че догодина ни чака икономически ръст от 3,6%.
Кабинетът планира да събере 25,8 милиарда лева, а да похарчи повече- 27,807 милиарда лева. Това пък означава, че в края на годината бюджетът ще е на дефицит от 2,5%.
В сравнение с тази година през 2011-а държавата планира да събере с около 5% повече, но да похарчи колкото тази година и така да намали "дупката" в бюджета.
Фискалният резерв ще се стопи до 4,5 милиарда лева, което означава, че той повече няма да може да финансира дефицитни бюджети за текущи години. Затова финансовото министерство за първи път планира вземане на заем - чрез емисия облигации за 1 милиард евро, или за близо 2 милиарда лева. Инвестициите ще останат слаби - планът е те да са около 1,98 милиарда евро.
Приходите от приватизация трябва да се удвоят. Така дефицитът на касова основа ще падне от 4,8% от БВП на 2,5%, или 1,96 млрд. лв.