Служебното правителство очаква инфлация под 10% още през месец май обяви в ефира на Нова телевизия министърът на икономиката Никола Стоянов. Той обаче направи уговорката, че данните са спрямо сегашната обстановка и никой не може да даде дългосрочна прогноза заради войната в Украйна.
Стоянов изтъкна, че има основания цените на храните също да паднат, тъй като тези на горивата са се върнали на нива от 2021 г. По думите му хранителните продукти на едро поевтиняват и е въпрос на време разликата да се усети и от крайните потребители. Няма продукти, чиито цени се покачват, освен сезонните.
Проектозаконът, който предвижда няколко вида хранителни продукти да имат максимална надценка от 10%, ще бъде придвижен за гласуване в Народното събрания, обеща Стоянов.
По думите му в България “идват много инвеститори, най-вероятно биха идвали много повече, ако имахме политическа стабилност”. Стоянов изтъкна ниските данъци в България и геополитическата обстановка като предимства за производство у нас.
Чуждестранните инвеститори обаче остават притеснени от липсата на върховенство на закона в България, пишат в доклад за инвестиционния климат у нас от Държавния департамент на САЩ. Наред с ендемичната корупция, инвеститорите цитират други проблеми, които възпрепятстват инвестициите, включително трудности при получаване на необходимите разрешителни, непредсказуемост поради чести регулаторни и законодателни промени, спорадични опити за отхвърляне на дългосрочни държавни договори и неефективна съдебна система.
“Това, което ми прави впечатление, е, че имаме много да работим. През последните 20-30 години буквално са зарязани отношенията ни с много държави, с които традиционно сме имали много сериозни бизнес отношения. Няма срещи на високо ниво от много, много години”, призна министърът.
Най-голямото затруднение пред българския бизнес в момента е липсата на работна ръка, категоричен е той. Данни на Агенцията по заетостта обаче показват, че има свиване на безработицата у нас. Равнището през април е 5.2%, което е с 0.2% по-ниско спрямо предходния месец и с 0.1% по-ниско спрямо същия период миналата година. През април агенцията отчита спад в броя на регистрираните безработни в бюрата по труда. Те са малко над 148 хиляди, което е с 2,5% по-малко от март.
Според Стоянов трябва законодателството да е по-гъвкаво по отношение на вноса на работници от други страни.